“Διπλό” με Γκερμούς, στο Πολύκαστρο!

Ο Ηρακλής πήρε φόρα και “καθάρισε” και τον Απόλλωνα Πόντου, με 0-1 και σκόρερ τον νεαρό Γαλλοαλγερινό σέντερ φορ και μπήκε για τα καλά στο κόλπο των playoffs.

Μία ακόμη σημαντική νίκη για τον στόχο των playoffs πέτυχε ο Ηρακλής, καθώς με γκολ του Γιανίς Γκερμούς, πέρασε με 0-1 από το Πολύκαστρο, επικρατώντας του Απόλλωνα Πόντου.

Οι “κυανόλευκοι” ζήτησαν από το πρώτο λεπτό τη νίκη, όμως στο πρώτο ημίχρονο ήταν άτονοι και ακίνδυνοι για την αντίπαλη εστία.

Με την είσοδο του Γκερμούς στο δεύτερο μέρος και το “φόρτωμα” του κέντρου της επίθεσης, ο Ημίθεος έγινε πιο απειλητικός, πέτυχε γρήγορα το γκολ (51΄) και δημιούργησε καταστάσεις για να διευρύνει τη νίκη του, χωρίς ουσιαστικά να κινδυνέψει με ισοφάριση.

Οι στιγμές

Στο 5΄ ο Βιτλής δοκιμάζει το πόδι του, αλλά στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 20΄ κοντινή κεφαλιά του Γκμπενιόν, μετά από εκτέλεση κόρνερ, λίγο άουτ.

Στο 22΄ο Κούστα επιχειρεί σουτ, αλλά δεν βρίσκει εστία.

Στο 29 μεγάλη φάση για τον Ημίθεο, με τον Ισνάλδο να βρίσκει σε επίκαιρη θέση τον Κούστα και τον τελευταίο να αστοχεί.

Στο 33΄επικίνδυνη απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ισνάλδο, λίγο άουτ.

ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή στο 51: Ο Γκερμούς βρίσκεται σε καλή θέση και εκμεταλλεύεται την περίσταση, καθώς με σουτ παραβιάζει την αντίπαλη εστία, πετυχαίνει το παρθενικό γκολ του στην ομάδα και στην Ελλάδα και κάνει το 0-1.

Στο 54΄ ο Γκερμούς συνδυάζεται με τον Κουντουριώτη, αλλά ο τελευταίος αποτυγχάνει να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Στο 61΄ ο Κουντουριώτης βρίσκει τον Κούστα, που σουτάρει με δύναμη, αλλά επεμβαίνει αποτελεσματικά ο Κίναλης.

Στο 73΄ πολύ καλή στιγμή για τους «κυανολεύκους», με τον Γκερμούς να αστοχεί από πολύ καλή θέση.

Στο 76΄ ο Κίναλης ανατρέπει τον Κούστα μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν καταλογίζει πέναλτι.

Οι συνθέσεις

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Σαχόλλι, Μουμίν, Αμπουντού, Αγκουάντο, Μπλανκ Καζάου, Κάρδαρης.

Ηρακλής (Αμανατίδης): Παλαβράκης, Βιτλής, Πατράλης (90+5′ Τόρες), Γκμπενιόν, Χρουσιέλ (46′ Τσαγκαλίδης), Κωστόπουλος, Ισνάλδο (82′ Σπυρίδης), Αρόγιο (46′ Γκερμούς), Έμπο, Κουντουριώτης (90+2′ Νεοφυτίδης), Κούστα.