“Γκρεμίστηκε” στο τελευταίο δεκάλεπτο…

Ό,τι έχτισε στο τρίτο δεκάλεπτο, το έχασε στο τελευταίο ο Ηρακλής, γνωρίζοντας μία ακόμη εκτός έδρας ήττα, με τον Έσπερο Λαμίας να επικρατεί με 85-78…

Για μία ακόμη φορά απέδειξε ο Ηρακλής ότι πολύ δύσκολα θα πάρει νίκες μακριά από το Ιβανώφειο, με τον Έσπερο Λαμίας να επικρατεί με 85-78.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν μέσα στο παιχνίδι, όμως από δικά του αβίαστα λάθη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με 42-35.

Το τρίτο δεκάλπετο ήταν καταπλητικό για τον Ημίθεο, ο οποίος με ένα επιμέρους 15-30 ανέτρεψε εντυπωσιακά την κατάσταση υπέρ του, φτάνοντας στο 57-65.

Ωστόσο, το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ, η οποία επί ένα πεντάλεπτο έμεινε χωρίς σκορ και ουσιαστικά… παρακολούθησε τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το τελικό 85-78 της νίκης τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-35, 57-65, 85-78.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Φύτρος 4 (1), Νικολαΐδης 2, Λιάπης 23 (3), Καράμπουλας 3, Λεγκίκας 19, Μπρούερ 15 (1), Παπαντωνίου 13 (2), Ιωάννου 6.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιαπλές): Τόμπσον 12 (4), Σοκ 12 (3), Πράπας 5 (1), Προίσκος 3 (1), Μερμίγκης, Ζορμπάς 3, Μαλέσεβιτς 19 (1), Σαρικόπουλος 4, Μαστρογιαννόπουλος 20 (2).