Το… ευρωπαϊκό παρελθόν του Ηρακλή με κυπριακές ομάδες (pics)

Η “κυανόλευκη” περιπέτεια της αντιμετώπισης συγκροτημάτων από τη μεγαλόνησο.

Η επίκαιρη ανασκόπηση από την Ιστορία του Ηρακλή στο Μπάσκετ:

Με αντίπαλο έναν παλαιό γνώριμο, τον Κεραυνό Στροβόλου Λευκωσίας θα επιστρέψει στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις ο Ηρακλής.

Ο μπασκετικός Ηρακλής δεν έχει ευτυχώς την προϊστορία του ποδοσφαιρικού Ηρακλή στην Κύπρο… καθώς μετράει 6 νίκες σε 8 αγώνες με Κυπριακές ομάδες. Συγκεκριμένα νίκησε στο Κόρατς του 1992-93 τον Κεραυνό με 116-80 και 85-96, στο Σαπόρτα του 1996-97 τον Αχιλλέα με 100-76 και 74-98, στο Σαπόρτα του 2001-02 τον Κεραυνό και πάλι με 80-48 και 72-80 ενώ ηττήθηκε στο FEL του 2004-05 απ’ την ΑΕ Λεμεσού με 87-89 και 88-77.

Με τον επόμενο αντίπαλο του ο Ηρακλής έχει λοιπόν 4 νίκες και 0 ήττες! Το ρεκόρ πόντων και τριπόντων σε έναν αγώνα απ’ τους 4 αγώνες για τον Ηρακλή το έχει ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με 33 πόντους και 5 τρίποντα.

?1992-93 ΚΟΡΑΤΣ

29/9/1992 Κεραυνός – Ηρακλής 85-96
Στον πρώτο αγώνα ο Σάσκι έκανε ότι ήθελε και πέτυχε 31 πόντους με τον Ηρακλή να περνάει στο ημίχρονο με σκορ 28-45. Στο 2ο ημίχρονο ο Ροδόπουλος απέσυρε νωρίς τον Σάσκι και οι Κύπριοι μείωσαν στο τελικό 85-96.
Ηρακλής (Ροδόπουλος): Μπαρτ 22, Σάσκι 31, Παπαδόπουλος 15 (2), Παπαχρόνης 5, Σταυρόπουλος, Κακιούσης 12, Σάρπης 5 (1), Χατζόπουλος 1, Ζωντός, Χωλόπουλος 5 (1).

7/10/1992 Ηρακλής – Κεραυνός 116-80
Ο δεύτερος αγώνας έληξε με τον Ηρακλή στο +36 (3ο καλύτερη διαφορά στην Ευρώπη και 2η καλύτερη επίθεση του Ηρακλή στην Ευρώπη ). Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με 7/11 δίποντα και 5/8 τρίποντα έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Κυπρίων μαζί με τον Σάσκι που είχε 9/13 δίποντα, 11/15 βολές και 12 ριμπάουντ.
Ηρακλής (Ροδόπουλος): Μπάρτ 12 (2), Σάσκι 29, Παπαδόπουλος 33 (5), Σταυρόπουλος 7 (1), Κακιούσης 5, Σάρπης 12 (1), Κούβελας 4, Χατζόπουλος 8, Ζωντός, Χωλόπουλος 6.

? 2001-02 ΣΑΠΟΡΤΑ

30/10/2001 Κεραυνός – Ηρακλής 72-80
Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Καράγκουτη (12/16 δίποντα και 11 ριμπάουντ) ο Ηρακλής συνέχισε το νικηφόρο σερί του στη Λευκωσία στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής τέταρτου ομίλου του Κυπέλλου Σαπόρτα. Πολύ καλά τα πήγε από τον Ηρακλή και ο Γιώργος Γιαννουζάκος με 10 πόντους.
Ηρακλής (Πιλαφίδης): Μπλάκνει 10 (2), Λυμπάρης, Γιαννουζάκος 10 (2), Νάνης 4, Μικ 1, Χατζηβρέττας 13 (2), Χούπμαν, Παπαιωακείμ 9, Διαμαντίδης 9 (1), Καράγκουτης 24.

18/12/2001 Ηρακλής – Κεραυνός 80-48
Με γρανιτένια άμυνα (ρεκόρ του Ηρακλή στην Ευρώπη) ο Ηρακλής νίκησε εύκολα και στο 2ο παιχνίδι με τους βασικούς να ξεκουράζονται. Ο Μικ είχε 13 ριμπάουντ σε 21 μόλις λεπτά ενώ ο Διαμαντίδης είχε 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.
Ηρακλής (Πιλαφίδης): Μπλάκνει 13 (1), Σχορτσιανίτης 8, Γιαννουζάκος 3 (1), Μικ 7, Χατζηβρέττας 13, Παπαιωακείμ 8, Διαμαντίδης 12 (1), Μαργαρίτης 2, Καράγκουτης 12, Κούβελας 2.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ και παπούτσια

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα κάνουν σπορ, παπούτσια και γήπεδο μπάσκετ

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάνει ένα σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ