Έκανε, αυτό που περνούσε από το δικό του χέρι…

Σοβαρός ο Ηρακλής, με καθοριστικό τον Μαστρογιαννόπουλο και σπουδαίο τον Μαλέσεβιτς, πέρασε με 71-79 από τη Λευκάδα…

Ο Ηρακλής έκανε, αυτό, που ήταν στο χέρι του να κάνει, επικρατώντας της Δόξας Λευκάδας, με 71-79.

Με ένα καλό πρώτο ημίχρονο και ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο, ο Ημίθεος χρειάστηκε να δώσει μάχη στο τέλος για να διατήρήσει το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κατείχε σχεδόν από το τζάμπολ του αγώνα.

Σε αυτό συνετέλεσαν τα καθοριστικά καλάθια από πρωτοβουλίες του Μαστρογιαννόπουλου και ο σπουδαίος (ως συνήθως) Μαλέσεβιτς, που πέτυχε 25 πόντους.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Σκαλτσής-Μαρτινάκος (Γκαρτζονίκας)

Δεκάλεπτα: 16-19, 30-40, 53-57, 71-79

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 12, Ερμείδης 8, Γοργόνης 11 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 11, Σκουλίδας 14 (3), Ευσταθιάδης 7 (1), Βουλγαρόπουλος 8, Μερμίγκης.

Ηρακλής (Αγγέλου): Παπαρέγκας 5 (1), Σοκ 5, Αλτίνης, Πουλιανίτης, Πράπας 7, Μαλέσεβιτς 25 (1), Σπρίντζιος, Κάρι 8, Κώττας 6, Σαρικόπουλος 4, Μαστρογιαννόπουλος 19 (1).