Άστοχος, νευρικός και το πλήρωσε…

Μόνο με ένα καλό δεκάλεπτο, ο Ηρακλής δεν μπορούσε να κερδίσει τον εξαιρετικά εύστοχο Πανιώνιο, ο οποίος επικράτησε με 74-84 στο κατάμεστο Ιβανώφειο…

Το Ιβανώφειο ήταν ασφυκτικά γεμάτο, ο κόσμος του Ηρακλή απίστευτος, αλλά η ομάδα νευρική και άστοχη, απέναντι στον ιδιαιτέρως εύστοχο και με πολλές έπιθετικές λύσεις Πανιώνιο, ο οποίος έφυγε νικητής με 74-84.

Οι “κυανόλευκοι” κυριάρχησαν πάνω στο παρκέ μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, γεγονός, που τους έφερε να προηγούνται με 40-33 στο ημίχρονο.

Ωστόσο, κακοί στην άμυνα και στην επίθεση, οι παίκτες του Ημίθεου δεν κατόρθωσαν να αντιμετωπίσουν στα ίσια τον αντίπαλο, που έφτασε μάλλον άνετα στο τελικό 74-84.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ξενικάκης-Παζώλης (Λαζαρίδης)

Δεκάλεπτα: 19-26, 40-33, 54-63, 74-84

Ηρακλής (Αγγέλου): Παπαρέγκας 5 (1), Σοκ 13 (4), Πράπας, Μαλέσεβιτς 21 (1), Σπρίντζιος 3 (1), Κάρι 8 (1), Κώττας 5, Σαρικόπουλος 8, Μαστρογιαννόπουλος 11 (1).

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 26 (3), Δημητρακόπουλος 3 (1), Παπαδιονυσίου, Χάρις 3 (1), Χάλαρης 5 (1), Κακλαμανάκης 9, Βουγιούκας 12, Ντέιβις 14 (4), Γκίκας 9 (1).