Όταν ο Γρηγόρης Φανάρας κράτησε όρθιο τον Ηρακλή στην Τούμπα (pic)

O Ηρακλειδέας βετεράνος γκολκίπερ και σημερινός διοικητικός υπεύθυνος ποδοσφαιρικού τμήματος στην ομάδα, έγραψε ιστορία στα τοπικά ντέρμπι και κανείς δεν λησμονεί το πέναλτι, που απέκρουσε στο τελευταίο λεπτό…

Blue Moments

Αγωνιστική περίοδος 1978-1979, ο Ηρακλής είναι στο 1-1 στην Τούμπα, με τον Ηλία Χατζηελευθερίου να έχει σκοράρει, αλλά ο διαιτητής καταλογίζει ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων κοντά στην εκπνοή της αναμέτρησης, προφανώς για να τους χαρίσει τη νίκη.

Ο Γρηγόρης Φανάρας, όμως, είχε άλλη “γνώμη”, απέκρουσε το πέναλτι του Σίγγα και κράτησε όρθιο τον Ημίθεο μέσα στην Τούμπα…

Η φωτογραφία – ντοκουμέντο από το πολύτιμο αρχείο του Ποδοσφαιρικού Μουσείου Ηρακλή Θεσσαλονίκης:

Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα, άτομα που παίζουν αμερικανικό ποδόσφαιρο και εξωτερικοί χώροι