Άνετα και με Χήρα διαγώνιο…

Νέο 3-0 για τον Ηρακλή επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και ευκαιρία δοκιμών.

Βόλει, Ηρακλής
Την πέμπτη νίκη σε 10 αγώνες πρωταθλήματος πανηγυρίζει ο Ηρακλής Πετοσφαίριση κρατώντας μέχρι στιγμής την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού παρότι αγωνίστηκε και πάλι με σύνθεση ανάγκης λόγω και της απουσίας του τραυματία Χάρη Σακόγλου κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Τρεις ημέρες μετά την αναμέτρηση τους στο κύπελλο οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και πάλι στη Μίκρα και ο Ηρακλής πήρε νίκη κάνοντας πολλές εσωτερικές αλλαγές. Αρχικά διαγώνιος αγωνίστηκε ο Βερβεσιώτης αλλά στη συνέχεια το ρόλο αυτό πήρε ο Χήρας και ο Χατζηπαραδείσης πέρασε κεντρικός. Ο Ηρακλής ανέβηκε στους 13 βαθμούς αφήνοντας πίσω Παμβοχαϊκό και ΟΦΗ.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έκανε ακόμα μία φιλότιμη προσπάθεια αλλά δεν ήταν αρκετή για να του δώσει τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα. Η ακριτική ομάδα παρότι απέφυγε τα πολλά εύκολα λάθη ήταν πολύ αδύναμη στην επίθεση.

Τα δύο πρώτα σετ ο Εθνικός πάλεψε και κρατήθηκε κοντά στο σκορ αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει. Ο Ηρακλής με τον Χήρα, τον Μαυροβουνιώτη και τον Στουντζίνσκι ξέφυγε 17-14. Ο Εθνικός κράτησε το -3 έως το 22-19 όταν μείωσε ο Χρηστουηλίας αλλά με σερί 3-0 από τους Μαυροβουνιώτη και μπλοκ του Χήρα τελείωσε το σετ 25-19.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα 10-6 αλλά ο Εθνικός στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα κατάφερε να κάνει σερί 5-0. Με τον Παπάζογλου στο σερβίς (πήρε και έναν άσσο) ο Εθνικός προσπέρασε 11-10. Ο ίδιος έχασε το σερβίς (11-11) και ο Στουντζίνσκι σε καλή μέρα κατάφερε να πάρει τρεις προσωπικούς πόντους για το 17-13. Ο Εθνικός πάλι με τον Χρηστουηλία μείωσε 22-20 αλλά όπως και στο 1ο σετ ο Ηρακλής με Χήρα, Μαυροβουνιώτη έκανε σερί 3-0 και έκλεισε το σετ 25-20 για το 2-0.

Το 3ο σετ ήταν τυπική διαδικασία καθώς ο Ηρακλής ξέφυγε 9-4 και με τον Χήρα να κάνει δεύτερη… καριέρα ως διαγώνιος πήρε προβάδισμα 15-6. Στο 22-14 ο Ηρακλής με νέο σερί 3-0 έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Ισκάς, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Μπέλος Ι., Παπαδοπούλου Χρ., Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.