Ακόμη μια νίκη με ανατροπή στην παράταση…

Ο Ηρακλής τα βρήκε σκούρα κόντρα στο Ψυχικό, αλλά με ηγέτη τον Γκαγκαλούδη που αρχικά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και έπειτα ευστόχησε σε τρίποντο 37” πριν το τέλος της, επικράτησε με 83-88

Καταγράφοντας μία ακόμη επική ανατροπή στο ενεργητικό του, ο Ηρακλής πήρε σπουδαίο “διπλό” και στο Ψυχικό με 83-88. Ηγέτης των “κυανολεύκων” ήταν αναμφισβήτητα ο Γιάννης Γκαγκαλούδης που με γκολ – φάουλ στην εκπνοή, έστειλε αρχικά το παιχνίδι στην παράταση και εν’ συνεχεία με τρίποντο και πέντε συνεχόμενους πόντους χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Αλεξανδρή, που για φορά ακόμη φέτος, γυρίζει αλώβητη από την κόλαση.

Απέναντι σε μια ομάδα που το μόνο πλάνο που είχε ήταν τα…τρίποντα αλλά σ’ αυτά ήταν εύστοχη, ο Ηρακλής βρέθηκε πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Κάθε φορά που μείωνε ερχόταν ένα επιθετικό μπλακ – άουτ και μια αμυντική δυσλειτουργία για να αυξήσει την διαφορά. Συγκεκριμένα, οι “κυανόλευκοι” κατάφεραν να προηγηθούν μετά από αρκετή ώρα στο 34′ με δύο βολές του Ρουτκάουσκας (65-66), αλλά στη συνέχεια δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Έπρεπε να φτάσουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα για να έρθει ένα πολύ δύσκολο καλάθι από τον Καλαϊτζίδη να διαμορφώσει το 72-69 και ένα γκολ – φάουλ του Γκαγκαλούδη 5” πριν από την λήξη του παιχνιδιού για να πάει αυτό στην παράταση (74-74).

Στο τέταρτο λεπτό της παράτασης οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 83-81, όταν ο Γκαγκαλούδης με ένα επικό τρίποντο και με σκληρή άμυνα πάνω του, έδωσε προβάδισμα 83-84 στον Ηρακλή που έκτοτε δεν το έχασε ποτέ. Χρειάστηκαν άλλες τέσσερις βολές (δύο από τον “Γκάγκα” και δύο από τον Τότσιο) για να γραφτεί ο επίλογος μιας ακόμη χρυσής νίκης του Ημίθεου σε εκτός έδρας παιχνίδι.

Άξιος συμπαραστάτης και έκτος παίκτης στην ανατροπή, ήταν αναμφισβήτητα ο κόσμος της ομάδας που βρέθηκε στο κλειστό του Ψυχικού και με συνθήματα όταν ακόμη όλα έμοιαζαν χαμένα, αφενώς έσπρωξε την ομάδα στη τεράστια νίκη, αφετέρου ανάγκασε τον Σοφοκλή Πιλάβιο να μην ξαναπατήσει το πόδι του σε παιχνίδι όπου αγωνίζονται φανέλες με τον Ημίθεο στο μέρος της καρδιάς. Σε οποιοδήποτε τμήμα…

ΨΥΧΙΚΟ-ΗΡΑΚΛΗΣ 83-88 (74-74 κ.α.)

Διαιτητές: Παναγιώτου-Δαρλαμήτσος-Δημόπουλος

Δεκάλεπτα: 22-17, 39-33, 61-56, 74-74, 83-88 (παρ.)

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 14 (3), Αχής, Τσιότρας, Παπανικολάου 22 (3), Σακελλαρίου 5 (1), Σμάλιαγκιτς 11 (2), Μουράτος 17 (2), Σίνης 8 (2), Τσιώκος 6

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 13 (2), Γιαννακίδης, Τότσιος 23, Χρυσόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 24 (5/5 β., 5/17 δ., 3/6 τρ., 11 ασ., 3 κλ.), Δέσπος 5, Ρουτκάουσκας 6, Χείλαρης 5 (1), Καλαϊτζίδης 10 (1)

Σχόλιο: Με τον Γκαγκαλούδη να παίρνει πάνω του την υπόθεση, με ένα επικό τρίποντο 37” πριν το τέλος της παράτασης, ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει μία ακόμη νίκη με ανατροπή. Οι παίκτες του Αλεξανδρή γύρισαν από την κόλαση του -5 (79-74) τρία λεπτά πριν το τέλος στον παράδοση του +5 με την κόρνα της λήξης (83-88).

ΠΑΡΑΤΑΣΗ: 77-74 (41′), 79-74 (42′), 79-77 (43′), 83-81 (44′), 83-84 (Επικό τρίποντο Γκαγκαλούδη – 37” πριν το τέλος της παράτασης), 83-88 (50′)

Σχόλιο: Εφτάψυχος Ηρακλής οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση, καθώς ένα γκολ – φάουλ του Γκαγκαλούδη πέντε δεύτερα πριν το τέλος διαμόρφωσε το 74-74. Οι “κυανόλευκοι” με την συμπαράσταση του κόσμου τους καταφέρνουν να επιστρέψουν και να διεκδικήσουν τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 63-56 (31′), 63-59 (32′), 63-62 (Τρίποντο Χείλαρης – 33′), 65-66 (Βολές Ρουτκάουσκας – 34′), 68-66 (36′), 70-66 (37′) , 72-67 (38′), 72-69 (Καλαϊτζίδης- 39′), 74-74 (γκολ φάουλ Γκαγκαλούδη – 5” πριν το τέλος)

Σχόλιο: Ο Ηρακλής κάνει προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι, όμως η αμυντική του λειτουργία δεν είναι καλή. Έχει δεχτεί τους περισσότερους πόντους από την περιφέρεια, με το Ψυχικό να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον Παπανικολάου που έχει μέχρι τώρα 18 πόντους στο παιχνίδι με τέσσερα τρίποντα! Ο κόσμος συνεχίζει να τραγουδά και να στηρίζει την ομάδα του Αλεξανδρή που με την κόρνα της λήξης του δεκαλέπτου μείωσε την διαφορά στους πέντε (61-56).

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 39-35 (21′), 41-38 (22′), 46-40 (Καλαϊτζιδης, 23′), 51-44 (25′), 51-48 (Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Τότσιο – 26′), 53-51 (Τρίποντο Γκαγκαλούδη – 27′), 58-52 (28′), 61-52 (Τρίποντο από τον Παπανικολάου που έχει 18π. – 29′), 61-56 (30′)

Σχόλια: Με τα γνωστά σκαμπανεβάσματα στην αποδόσή του, ο Ηρακλής βρίσκεται πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 39-33. Ο Ημίθεος κατάφερε τέσσερα λεπτά πριν την κόρνα της λήξης να μειώσει σε 2 (28-26, 16′) και εν’ συνεχεία σε τρεις (35-32, 18′) όμως ένα μικρό – σερί 4-1 από τους γηπεδούχους, διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου. Πρώτος σκορερ του Ηρακλή, είναι ο Αγγελακόπουλος (με 10 πόντους) που πριν την έναρξη του αγώνα παρέλαβε ανθοθέσμη από τους ανθρώπους της παλιάς του ομάδας, του Ψυχικού.

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 22-21 (12′), 27-21 (14′), 28-26 (16′), 35-32 (18′), 39-33 (20′)

Σχόλιο: Την μικρή διαφορά που έχτισε στο 6′ (8-12) και στο 7′ (11-15) δεν κατάφερε να διατηρήσει ο Ηρακλής, καθώς έπειτα δέχθηκε ένα σερί 8-0 και βρέθηκε πίσω με 19-15. Μικρή διαφορά που οι γηπεδούχοι διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-17). Στο κλειστό, υπάρχουν και αρκετοί φίλοι του Ημίθεου που με συνθήματα προσπαθούν να ωθήσουν την ομάδα στη νίκη.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 8-7 (4′), 8-12 (6′), 11-15 (7′), 19-15 (9′), 22-17 (10′)