Η μοναδική μάχη του Ηρακλή στο Μεσολόγγι (vid)

Αφορά στη σεζόν της ανόδου από την Α2, σε αγώνα, που ο Ημίθεος επικράτησε στην αντίπαλη έδρα με 63-76.

Η αναδρομή από τη σελίδα Η Ιστορία του Ηρακλή στο Μπάσκετ:
Ο Τρικούπης ήταν η προτελευταία ομάδα που συνάντησε ο Ηρακλής πριν την επιστροφή του στην Α1. Τη χρονιά εκείνη ο Ηρακλής πέτυχε 3 νίκες κόντρα στο Μεσολόγγι με την πρώτη από αυτές να είναι στην έδρα του αντιπάλου.
Στον αγώνα αυτό που είχε και κόσμο του Ηρακλή στις κερκίδες ο Ηρακλής τα βρήκε σκούρα στο 1ο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 2ο ημίχρονο με το δίδυμο Κακαρούδη και Πολυτάρχου να ανεβάζουν στροφές η ομάδα γύρισε το παιχνίδι και πήρε εύκολα τη νίκη.
Ήταν η 7η αγωνιστική και ο Ηρακλής με το σπουδαίο για τη συνέχεια διπλό παρέμεινε μαζί με τον Ιωνικό στην κορυφή. Ο Τρικούπης στη συνέχεια έκανε έναν εξαιρετικό 2ο γύρο και βρέθηκε στα playoff όπου ο Ηρακλής με τις 2-0 νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια χρειάστηκε μόνο μια ακόμα νίκη στο Ιβανώφειο για να πάρει την πρόκριση στον τελικό των playoff (και την άνοδο).
Δεκάλεπτα: 21-15, 39-31, 51-55, 63-76
Διαιτητές: Παναγιώτου-Καρακάσης-Κωνσταντινίδου
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Τζόρτζεβιτς 17 (6/11 διπ., 5 ριμπ.), Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 9 (0/6 τριπ., 7 ριμπ.), Ντόβας 15 (4/5 διπ., 2/4 τριπ., 3 ασίστ), Αδαμόπουλος, Σταυρόπουλος 7 (1/1 τριπ.), Χατζηκυριακίδης, Τσαπατώρης, Ξηρός, Δεμερτζής 5 (1/4 τριπ.), Αντωνάκης 5 (1/7 τριπ., 6 ριμπ., 4 ασίστ), Πολίτης 5 (1/4 τριπ., 5 ριμπ., 4 ασίστ).
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 4, Αθανασούλας 5 (0/5 διπ., 1/2 τριπ.), Σοκ 3 (1/3 τριπ., 4 ριμπ., 7 ασίστ), Ρουτκάουσκας 12 (4/5 διπ.), Πολυτάρχου 17 (3/8 τριπ., 8 ριμπ.), Κακαρούδης 24 (4/7 διπ., 4/7 τριπ., 5 ριμπ.), Αποστολίδης, Καλαϊτζίδης 5 (1/2 τριπ., 5 ασίστ), Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης 6.