Η προϊστορία των αγώνων με την ΑΕΚ (pics)

Αναδρομή στο παρελθόν, μέσα από τη σελίδα Η Ιστορία του Ηρακλή στο Μπάσκετ.

Για 50η φορά (47η στην Α1) θα συναντηθούν στην έδρα του Ηρακλή οι κυανόλευκοι με την ΑΕΚ. Εντός έδρας οι 2 ομάδες έχουν αγωνιστεί 49 φορές στη Θεσσαλονίκη για την Α’ Εθνική, Α1, Κύπελλο Σαπόρτα και Α2 Εθνική! Ο Ηρακλής προηγείται συνολικά στις νίκες με 28-21 ενώ στην Α1 το σκορ στα εντός έδρας είναι 26-20 (στην κανονική διάρκεια της σεζόν του σκορ είναι 23-19). Τέσσερις από τις νίκες αυτές έγιναν μέσα στην ίδια σεζόν, τη χρονιά 2003-2004!
? Kανονική διάρκεια πρωταθλήματος: Ηρακλής-ΑΕΚ 95-74
Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής νίκησε 95-74 την ΑΕΚ στο Ιβανώφειο και πέρασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Α1, με μια νίκη περισσότερη από τους «κιτρινόμαυρους».
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν το «πάνω χέρι» με τους Ηλιάδη, Παπαδόπουλο να πρωταγωνιστούν. Η ΑΕΚ όμως έβρισκε τις απαντήσεις που ζητούσε στο πρόσωπο του Χρήστου Ταπούτου, ενώ θετική ήταν κι η παρουσία του Κουάντρε Λόλις. Κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλονικείς να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 5 πόντους (44-39). Πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής έχτισε διαφορά ασφαλείας με τον Σάββα Ηλιάδη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να διαλύει κάθε αμυντικό σχέδιο του Κατσικάρη.
Σιγά – σιγά η ΑΕΚ παρέδωσε τα όπλα, αφού δεν έβρισκε λύσεις από άλλους παίκτες, ενώ είχε ηττηθεί κατά κράτος στη μάχη των ριμπάουντ. Μοιραία η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στους 24 πόντους, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα που ολοκληρώθηκε με το θριαμβευτικό για τον Ηρακλή 95-74.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Μπάκναλ, Καλαϊτζίδης, Ηλιάδης 33 (5), Σφέικος, Δέδας 11 (3), Αποστολίδης, Ψωμάς-Λυμπάρης 10 (2), Διαμαντίδης 17 (2), Παπαδόπουλος 18, Κούβελας 6
ΑΕΚ (Κατσικάρης): Λόλις 12, Νικολαϊδης 4, Ζήσης 6, Ταπούτος 16, Μαγκουνής, Χατζής 15 (2), Τζένκινς 6 (2), Γλυνιαδάκης 8, Τσιάρας 1, Σέκουλιτς, Μπουρούσης 4, Παπαϊωακείμ 2
? Game 1 Playoff: Ηρακλής-ΑΕΚ 81-73
Ο Ηρακλής υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα της έδρας του, παρά τις απειλητικές προσπάθειες της ΑΕΚ, και έκανε το 1-0 καθώς επικράτησε 81-73, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την τρίτη θέση της Α1 μπάσκετ.
Η λήξη του πρώτου μέρους συνοδεύτηκε με σερί 5-0 από πλευράς Ηρακλή, κάτι που είχε αποτέλεσμα να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (42-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο Χατζής και Τσιάρας έκαναν διαγωνισμό τριπόντων εις βάρος του Ηρακλή, καθώς με δύο διαδοχικά του δεύτερου και ένα του πρώτου, η διαφορά γρήγορα εξανεμίστηκε και το προβάδισμα υπέρ της ΑΕΚ πήρε τη… θέση της στον αγωνιστικό χώρο (45-44). Στο τέλος όμως ο Ηρακλής ήταν αυτός που χαμογέλασε, κυρίως χάρη στην κυριαρχία του Λάζαρου Παπαδόπουλου (16 πόντους) κάτω από τα αντίπαλα καλάθια (57-56 στο 30). Στον επίλογο του αγώνα, και ενώ ο Τσιάρας απέσπασε το τέταρτο φάουλ του Παπαδόπουλου (5′ πριν τη λήξη), οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση έκαναν ανασύνταξη δυνάμεων και έφτασαν άνετα στο 81-73.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 13-20, 42-35, 57-56, 81-73
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Μπάκναλ 2, Μιλόσεβιτς 2, Ηλιάδης 21, Δέδας 18 (4), Ψωμάς-Λυμπάρης 4, Διαμαντίδης 16 (2), Παπαδόπουλος 16, Κούβελας 2.
ΑΕΚ (Κατσικάρης): Τσιάρας 13 (2), Νικολαϊδης 2, Ζήσης 5 (1), Ταπούτος 16, Χατζής 10 (2), Αντιτς 5 (1), Σέκουλιτς 5, Παπανικολάου 9 (3), Παπαϊωακείμ 8.
? Game 3 playoff: Ηρακλής-ΑΕΚ 89-70
Ο Ηρακλής, με πρωταγωνιστή τον Σάββα Ηλιάδη, πήρε το προβάδισμα (2-1) στη σειρά του μικρού τελικού των πλέι οφ, καθώς επικράτησε 89-70 της ΑΕΚ, μέσα στο Ιβανώφειο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να παραβιάσει το αντίπαλο καλάθι από την περιφέρεια (0/7 τρίποντα). Αντίθετα, ο Ηλιάδης με καταιγισμό τριπόντων (έφτασε τα τέσσερα) έδωσε στην ομάδα του τη μέγιστη διαφορά (39-26), ενώ οδήγησε τον Ηρακλή στα αποδυτήρια στο +12 (44-32).
Με την έναρξη του δεύτερου μέρους και υπό τις ιαχές του κόσμου ο Ηρακλής, με μποστάρηδες τους Ηλιάδη (29π.) και Κούβελα (13π.), συνέχισε να «τιμωρεί» την ΑΕΚ, που έδειχνε παραδομένη στην αποφασιστικότητα των γηπεδούχων.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 19-12, 44-32, 65-49, 89-70.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Μπάκναλ 2, Μιλόσεβιτς 2, Καλαϊτζίδης 6, Ηλιάδης 35 (5), Δέδας 3 (1), Αποστολίδης 6, Βαθης 2, Ψωμάς-Λυμπάρης 6 (2), Διαμαντίδης 6, Παπαδόπουλος 8, Κούβελας 13.
ΑΕΚ (Κατσικάρης): Λόλις 2, Νικολαϊδης 5, Ζήσης 13 (1), Ταπούτος 12, Μισιακός 1, Τσιάρας 6, Μάγκουνης 8, Γλυνιαδάκης 2, Σέκουλιτς 8, Παπανικολάου 1, Παπαϊωακείμ 12.
? Game 5 playoff: Ηρακλής-ΑΕΚ 93-92
Ο Ηρακλής κατέκτησε την τρίτη θέση της Α1 μπάσκετ, και μάλιστα στον πόντο, καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 93-92 στο Ιβανώφειο και πέτυχε την απαιτούμενη τρίτη νίκη, στην πέμπτη μεταξύ τους αναμέτρηση.
Με το Χρήστο Ταπούτο να υπερισχύει των αντιπάλων του τόσο στη διεκδίκηση των ριμπάουντ, όσο και στη συγκομιδή πόντων (7 στο α δεκάλεπτο) η ΑΕΚ μπόρεσε να ανεβάσει πολύ γρήγορα τη διαφορά στους 11 πόντους (13-2) και να κάνει την υπέρβαση μέσα στο Ιβανώφειο. Ωστόσο, ο Ηλιάδης, ο οποίος προσπαθούσε να καλύψει και το κενό του Διαμαντίδη στην επίθεση, μπόρεσε να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με το αξιοπρεπές -3 (19-16). Στη δεύτερη περίοδο τα λάθη του Ηρακλή έδωσαν την ευκαιρία στον αρχηγό της ΑΕΚ, Νίκο Χατζή, να αναλάβει τα ηνία της επίθεσης και με διαδοχικά τρίποντα από την περιφέρεια να διατηρήσει το +10 για την ομάδα του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν το πάνω χέρι με σκορ 31-41.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η κυριαρχία του Λάζαρου Παπαδόπουλου κάτω από τις ρακέτες και η εκτελεστική δεινότητα του Ηλιάδη, από την περιφερειακή γραμμή (4 τρίποντα) έφεραν τον Ηρακλή προ των πυλών της ανατροπής, ενώ 43 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο αγώνας ξεκινούσε πάλι από την αρχή, μιας και ο Ηρακλής ισοφάριζε σε 52-52. Στον επίλογο του αγώνα ο Ηρακλής μπορεί να ακολουθούσε στο σκορ και να έδειχνε ότι χάνει την τρίτη θέση, αλλά η ανατροπή έγινε και πάλι… Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ενώ ο Ταπούτος ευστοχούσε από την περιφέρεια διαμορφώνοντας το 79-76, ο Λάζαρος δήλωσε «παρών». Ο Ηλιάδης, ο οποίος είχε κερδίσει φάουλ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στη δεύτερη βολή, ακολούθησε ριμπάουντ του Παπαϊωακείμ, αλλά ο Παπαδόπουλος σε ρόλο… κλέφτη τού την πήρε μέσα από τα χέρια και εν συνεχεία ευστόχησε στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση (79-79). Στην παράταση ο Ηρακλής συνέχισε με το Λάζαρο Παπαδόπουλο να πολιορκεί την ΑΕΚ, ενώ μετά από 42’30” ο Ηρακλής πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 86-85. Οι παίκτες του Κακιούση προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά ο Αντιτς τούς έκοψε τη φόρα ευστοχώντας από τα 6,25 (89-89). Στη συνέχεια ο Χατζής έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (92-91), αλλά δια χειρός Ηλιάδη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών διαμορφώθηκε το τελικό 93-92, που χάρισε ταυτόχρονα και την τρίτη θέση στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 31-41, 54-56, 79-79, 93-92
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Μπάκναλ, Μιλόσεβιτς 15 (1), Καλαϊτζίδης, Ηλιάδης 32 (4), Σφέικος 2, Δέδας 5 (1), Αποστολίδης 8, Παπαδόπουλος 22, Κούβελας 9.
ΑΕΚ (Κατσικάρης): Λόλις 3, Νικολαΐδης 3 (1), Ζήσης 13 (2), Ταπούτος 18 (2), Χατζής 37 (6), Γλυνιαδάκης 4, Άντιτς 4 (1), Τσιάρας, Παπαϊωακείμ 10.
Φωτογραφίες απ’ το εξαιρετικό αρχείο του Γιάννη Μωυσιάδη.