Έχασε την ευκαιρία στο δεύτερο σετ

Τη δυνατότητα να «μπει» στο παιχνίδι έχασε ο ΗΡΑΚΛΗΣ, ισοφαρίζοντας και – τελικά – έχασε με 3-0.

Βόλει, Ηρακλής

Σχετικά βελτιωμένος, σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα στην Πυλαία, αλλά όχι τόσο ώστε να πάρει εκείνος την πρόκριση, εμφανίστηκε στον τρίτο αγώνα της σειράς ο ΗΡΑΚΛΗΣ, χωρίς να αποφύγει την ήττα από τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ.

Η εικόνα στο πρώτο σετ της αναμέτρησης δεν ήταν καλή για τους «κυανόλευκους», οι οποίοι έχασαν νωρίς την επαφή με το σκορ και έχασαν με 25-16.

Το δεύτερο σετ ήταν το κλειδί του αγώνα, καθώς ο Ημίθεος επέστρεψε από το 23-18 των αντιπάλων, χάρη στο σερβίς του Κλίντι, ισοφαρίζοντας σε 23-23. Στο κρίσιμο αυτό σημείο, τα λάθη δεν του επέτρεψαν να κατακτήσει το σετ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 25-23.

Χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία του να «μπει» για τα καλά στο παιχνίδι ο ΗΡΑΚΛΗΣ, πίεσε μόνο μέχρι ενός σημείου τον αντίπαλο, χάνοντας και το τρίτο σετ με 23-19.

Ο «Γηραιός» δεν είχε σε ανάλογη μέρα με αυτήν του αγώνα στη Μίκρα βασικά στελέχη του, προεξάρχοντος του Ιγκόρ Ποπόφ, που είναι και στυλοβάτης της ομάδας στην επίθεση.

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-19 (3-0).

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 13π. (7/9επ.,6 μπλοκ), Μουγκουτούτια 5 (5/13επ., 67%επ., 44%αρ.), Φιλίποφ Ντ. 2 (1/1επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 16 (12/27επ., 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 11 (8/16επ., 3 άσσοι, 30%υπ., 10%αρ.) / Εφραμίδης Ν. (λ. – 54%υπ., 42%αρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 5π. (3/6επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 8 (8/16επ., 29%υπ.), Φέργκιουσον 3 (2/4, 1 άσσος), Κλίντι Ρίου ντα Ρόσα 10 (7/22, 3 άσσοι, 44%υπ., 22%αρ.), Ποπόφ 11 (11/27επ.) / Μπουράκης (λ. – 57%υπ., 36%αρ.), Μούχλιας, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας, Αρμενάκης 1 (1/4).