Αμάσητος…

Ο Ηρακλής, δεν… κατάλαβε από το φανατισμένο Μέτς, επέβαλε την ανωτερότητά του και «καθάρισε» με 0-3 την ΑΕΚ, παίρνοντας την πρόκριση στο Final 4.

Βόλει, Ηρακλής

Ένας Ηρακλής, όπως πρέπει να είναι, ανάλογος και ισοδύναμος του σπουδαίου αγωνιστικού επιπέδου στο οποίο βρίσκεται, με το ρόστερ που διαθέτει, πέρασε με εμφατικό τρόπο από το κλειστό του Μετς, επικρατώντας, με χαρακτηριστική άνεση της ΑΕΚ, με 0-3 σετ.

Μία ΑΕΚ, που αποτελεί πολυτέλεια για το πρωτάθλημα της Α2, με το έμψυχο δυναμικό της και η οποία, πριν από λίγες μόνο μέρες, είχε πετάξει στο καναβάτσο τον Φοίνικα Σύρου, βγάζοντάς τον από τον θεσμό του Κυπέλλου.

Σε μία φανατισμένη ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν οι οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας, οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού, απλώς, επιβλήθηκαν με την ανωτερότητά τους και την αγωνιστική υπεροχή τους στην ομάδα της «Ένωσης», όντας σοβαροί και συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και φτάνοντας στην πρόκριση στο Final 4 του θεσμού.

«Μίλησε» στο τέλος του πρώτου σετ

Ωθούμενη από την ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν στο Μετς οι οπαδοί της, η ΑΕΚ μπήκε ενθουσιασμένη στο παιχνίδι και κατάφερε, για σημαντικό μέρος του πρώτου σετ, να διατηρεί το προβάδισμα.

Ωστόσο, οι παίκτες του Ηρακλή, ποιοτικότεροι και πιο αποτελεσματικοί στα καθοριστικά σημεία, στο τέλος του σετ, έφτασαν στην επικράτηση με 22-25 και στο 0-1.

Άνετος στο δεύτερο

Άνετη και ωραία ήταν η εξέλιξη του δευτέρου σετ για τον Ημίθεο, καθώς επέβαλε την ανωτερότητά του σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, μέχρι το τέλος του σετ.

Το κατέκτησε με 20-25, για το 0-2.

Το τελείωσε…

Δεν άφησε περιθώρια παράτασης στη διεκδίκηση της νίκης ο Ηρακλής, καθώς εμφανίστηκε εξίσου σοβαρός, συγκεντρωμένος και αποφασιστικός στο τρίτο σετ.

Ελάχιστες φορές πήρε προβάδισμα η γηπεδούχος πλευρά και όσο το σετ έφτανε προς το τέλος του, η πλάστιγγα της επιτυχίας έγερνε προς την «κυανόλευκη» πλευρά, με συνέπεια το 21-25, για το – τελικό – 0-3.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 21-25 (0-3).

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Κρέτσης 1 (άσσος), Αλεξίου 5 (5/17 επ., 55% υπ.), Παπαδόπουλος 18 (17/29 επ., 1 μπλοκ), Μαυραγάνης 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 4 (4/8 επ.), Λάππας 8 (8/17 επ., 41% υπ.) / Αχιλλεόπουλος (λ, 61% υπ.), Ανάγνου 1 (μπλοκ), Κουλοχέρης 1 (1/1 επ.), Μάρκου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 14 (11/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ.), Εφραιμίδης 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Σμαραγδής 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (17/31 επ., 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 80% υπ.), Μούχλιας, Ευγενίδης.