Έκανε την επιστροφή, αλλά «λύγισε» στο «τάι μπρέικ»

«Πέταξε» δύο σετ στην αρχή του αγώνα της Αλεξανδρούπολης ο Ηρακλής, έκανε το «come back» της ισοφάρισης, μπήκε δυνατά στο 5ο σετ, αλλά υπέκυψε στο τελείωμα, με 3-2 σετ…

Βόλει, Ηρακλής

Η σημαντικότερη παράμετρος της αναμέτρησης στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης, η οποία και καθόρισε την πορεία της, ήταν η απώλεια των δύο πρώτων σετ από πλευράς Ηρακλή, απέναντι στον γηπεδούχο Εθνικό.

Ο Ημίθεος, όπως συνηθίζει σε αρκετά εκτός έδρας παιχνίδια φέτος, φάνηκε αναποτελεσματικός στα δύο πρώτα σετ, χάνοντάς τα με 28-26 και 25-23.

Ωστόσο, το συγκρότημα του Γιάννη Ορφανού κατόρθωσε να κάνει την επιστροφή στην αναμέτρηση και το 2-2 (με 17-25 και 25-27), αλλά η προσπάθεια έμεινε στα μισά της διαδρομής.

Αυτό, καθώς στο καθοριστικό 5ο σετ, το αρχικό προβάδισμα των παικτών του «Γηραιού», διαδέχθηκε η τελική επικράτηση των ακριτών με 15-11, για τη διαμόρφωση του τελικού 3-2, που – απλώς – φέρνει έναν βαθμό συγκομιδής στην πλευρά του Ηρακλή.

Σκληρή μάχη στο πρώτο σετ

Πόντο – πόντο πήγαινε το παιχνίδι στο πρώτο σετ, με τον Εθνικό να είναι πιο αποτελεσματικός στην κατάληξή του. μετά από χαμένα σετ μπολ, επικράτησαν οι γηπεδούχοι με 28-26, με τον Ηρακλή να μειονεκτεί στις λεπτομέρειες.

Ο Ημίθεος είχε την ευκαιρία να εξασφαλίσει προβάδισμα πριν το κλείσιμο του σετ, αλλά την απώλεσε, με συνέπεια το 1-0.

Υπέκυψε και στο δεύτερο

Με τον Ηρακλή να δείχνει ότι μπορεί καλύτερα άρχισε το δεύτερο σετ, καθώς το προβάδισμα ήταν κυρίως με το μέρος των φιλοξενουμένων.

Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού, που όσο κυλούσε το σετ, έχανε έδαφος και παραχώρησε προβάδισμα στους γηπεδούχους, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν, φτάνοντας στο 25-23 για το 2-0.

Εντυπωσιακό «μπάσιμο» στο παιχνίδι

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής «μπήκε» στην ουσία στο παιχνίδι. Ανεβασμένος σε όλα τα επίπεδα, πήρε από την αρχή το προβάδισμα και όσο εξελίσσονταν το σετ, το διεύρυνε, χωρίς να αφήσιε περιθώρια αμφισβήτησης στον Εθνικό.

Αποτέλεσμα το άνετο 17-25 και η μείωση του σκορ σε 1-2.

«Come back»…

Ο Ηρακλής συνέχισε και στο τέταρτο σετ στο δρόμο της αγωνιστικής ανάκαμψης, αποφασισμένος να κάνει την απόλυτη επιστροφή στο παιχνίδι. Διατήρησε σε όλη τη διάρκεια την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά εκεί που φάνηκε να φτάνει στην τελική κατάκτηση με άνεση, έκανε τα εύκολα δύσκολα.

Ο Εθνικός τον έφτασε στο τέλος του σετ, αλλά η ψυχραιμία και η αποτελεσματικότητα του «Γηραιού» έφερε το σετ στη φιλοξενούμενη πλευρά, έστω και με παράταση και με το 25-27, για το 2-2 της ισοφάρισης.

«Έπεσε» στο τέλος

Ενώ είχε το προβάδισμα στο σκορ στο καθοριστικό πέμπτο σετ ο Ηρακλής. Δεν κατόρθωσε να φτάσει στην απόλυτη ανατροπή μέσα στην Αλεξανδρούπολη. Ο Εθνικός πέτυχε αυτό που ήθελε στο τέλος του «τάι μπρέικ» και έφτασε στο 15-11 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 28-26, 25-23, 17-25, 25-27, 15-11 (3-2).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 24 (21/45 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 4 (0/2 επ,2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 18 (16/27 επ, 2 άσσοι, 47% υπ -37% άριστες), Μεχία 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Χριστόφας 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (11/22 επ, 2 άσσοι, 53% υπ -47% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ – 48% άριστες), Κεσεσίδης (λ), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 16(13/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ -47% άριστες), Εφραιμίδης 21 (15/23 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 64% υπ – 61% άριστες), Σμαραγδής 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (7/12 επ,1 μπλοκ), Αρμενάκης 16 (12/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ)/ Μπαμπαλιούτας (λ, 64% υπ -36% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης.