Υπέκυψε…

Χωρίς αποθέματα δυνάμεων και ψυχολογίας, ο Ηρακλής, παραδόθηκε με 3-1 στην Καλλιθέα…

Βόλει, Ηρακλής

Όπως αποδείχθηκε οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού επηρεάστηκαν εξαιρετικά και καταλυτικά από τη χθεσινή οδική ταλαιπωρία στο δρόμο τους προς την Αθήνα, αλλά εμφανίστηκαν και ψυχολογικά καταβεβλημένοι με τα όσα συμβαίνουν σε επίπεδο οικονομικής κατάστασης στην ομάδα.

Ο Ηρακλής ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Εθνικό Πειραιών στον αγώνα του Κλειστού του Εσπέρου στην Καλλιθέα και έκανε ένα βήμα πίσω στον τομέα της αγωνιστικής ανέλιξής του.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να αναθαρρούν, όταν ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ, ωστόσο η εξέλιξη της αναμέτρησης κατέδειξε ότι η βελτίωσή τους ήταν προσωρινή και ότι είχαν ξεμείνει από κάθε απόθεμα σωματικής και ψυχολογικής δύναμης…

Μπήκε παγωμένος…

«Παγωμένος» μπήκε στη διαδικασία του αγώνα ο Ηρακλής, τους γηπεδούχος να το εκμεταλλεύονται στο πρώτο σετ. Σε όλη τη διάρκειά του ήταν οι Πειραιώτες, που έδειχναν πιο πειστικοί για την κατάκτησή του, με τους φιλοξενουμένους να αδυνατούν να βρουν ρυθμό και λύσεις, με συνέπεια να φτάσουμε στο – σχετικά άνετο – 25-19 για τον Εθνικό και στο 1-0 στα σετ.

Ισοφάρισε με πολλή… περιπέτεια…

Απολύτως περιπετειώδες το δεύτερο σετ, από αυτά που ο Ηρακλής μας έχει συνηθίσει στη μέχρι τώρα αγωνιστική διαδρομή του. οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού φάνηκε να βρίσκουν ρυθμό και να είναι ανταγωνιστικοί, κρατώντας, μάλιστα, το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ.

Στα τελειώματα ο Εθνικός ισοφάρισε και αφού πρώτα ο Ημίθεος έχασε… πετά διαδοχικά σετ μπολ, έφτασε στην κατάκτηση του σετ, μετά από αλλεπάλληλες παρατάσεις με 29-31, για την ισοφάριση σε 1-1 σετ

Η ίδια ιστορία… από την ανάποδη…

Αντιγραφή του δεύτερου σετ με αντίστροφη πορεία ήταν το τρίτο. Κρίθηκε μετά από πολλές παρατάσεις, αλλά αυτήν τη  φορά ήταν ο «Γηραιός» εκείνος που ακολουθούσε στο σκορ.

Έχοντας το πλεονέκτημα των διαδοχικών σετ μπολ ο Εθνικός έφτασε στο 28-16 και στο 2-1 στα σετ.

Δεν μπόρεσε…

Το τέταρτο σετ έμελλε να είναι το τελευταίο της αναμέτρησης. Οι Πειραιώτες, έχοντας το προβάδισμα στα σετ, πιο φρέσκοι και με πολύ καλύτερη ψυχολογία, έφτασαν στο 25-22, χωρίς ο Ηρακλής να κατορθώσει να διεκδικήσει με ένταση την κατάκτηση του σετ και – συνεπώς – ο αγώνας έκλεισε στο 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 25-19, 29-31, 28-26, 25-22 (3-1).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 16 (15/26 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Τουρνάκης 1 (1/3 επ.), Νάιτ 31 (23/40 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Σίφερτ 11 (8/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σπυριούνης 13 (13/31 επ., 56% υπ. – 38% άριστες), Αμπανόζ 8 (5/6 επ., 3 άσσοι) / Βολουδάκης (λ, 62% υπ. – 42% άριστες), Δημητούλης, Μπάσης 2 (2/2 επ.), Ράμος, Δεληπρίμης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 2 (2/3 επ.), Εφραιμίδης 12 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Φέργκιουσον 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Αρμενάκης 26 (23/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φωτιάδης 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (10/25 επ., 58% υπ. – 37% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ. – 46% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης 1 (άσσος), Ελευθερίου (86% υπ. – 14% άριστες).