Νίκησε και πέρασε στους “8”

Ο Ηρακλής σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος και πέρασε το εμπόδιο των Πολωνών της Άνβιλ, με 86-81.

Χρειάστηκε ένα ολόκληρο ημίχρονο για να “μπει” πραγματικά στο κλίμα του αγώνα με την Άνβιλ ο Ηρακλής, να νικήσει με 86-81 και να προκριθεί στη φάση των “8” του FIBA Europe Cup.

Δεν ήταν η πολωνική ομάδα, που έβαζε δύσκολα στους “κυανόλευκους” σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, αλλά ο κακός αγωνιστικός εαυτός τους, η επιθετική αστοχία και οι επιπολαιότητες, οι οποίες έφεραν τον αντίπαλο να φτάνει στο 30-38 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, με το απότομο ανέβασμα του Χάνλαν, την επιθετική συμπαράσταση του Ίμπανκς και την επιθετική συνδρομή του Σαγκς (ιδίως με την εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου, ο Ημίθεος μπόρεσε και πήρε προβάδισμα, το οποίο μολονότι δεν μπόρεσε να διατηρήσει σε διάρκεια, του επέτρεψε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο τέλος να φανεί σοβαρός στις λεπτομέρειες του παιχνιδιού και να κατακτήσει τη νίκη πιο άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ίμπανκς 18 (1), Ενετσιόνια 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπόυντ), Χάνλαν 22 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάτσερ 7 (1), Σαγκς 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φίλιος, Γκιουζέλης, Χέιγκινς 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Καββαδάς 7 (5 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 3, Σχίζας, Βεργίνης.

ΑΝΒΙΛ (Βόζνιακ): Ντάικς 15 (4/12 σουτ, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τζέρελς 18 (4/9 τρίποντα), Μιέλτσαρεκ 18 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 13 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Ζαμοΐσκι 3 (1/5 σουτ), Γιάνιακ, Τζόουνς 4, Κομέντα, Ράντιτς 10 (7 ριμπάουντ), Τομαζέφσκι.