“Πρωτιά”… στην παράταση

Με βασικότερο αντίπαλο την κόπωση βασικών του ατού, ο Ηρακλής, έχασε την ευκαιρία νίκης στην κανονική διάρκεια, αλλά λύγισε στην παράταση τη Μονς με 75-79 – Ηγέτης και πάλι ο Χάνλαν (22π.).

Ο Ηρακλής στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του στον προκριματικό Όμιλο του Ντεν Μπος για το FIBA Europe Cup, είχε να νικήσει πρώτα την κόπωση βασικών παικτών του και έπειτα την ισχυρή αντίσταση της ιδιαίτερα αθλητικής Μονς.

Οι “κυανόλευκοι”, από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι, είχαν το προβάδισμα, το οποίο κόντεψαν να χάσουν στο τέλος, καθώς οι Βέλγοι πέρασαν μπροστά με 65-66, ωστόσο στην εκπνοή ο ηγετικός και σε αυτόν τον αγώνα, Χάνλαν, κέρδισε φάουλ, αλλά αστόχησε στη δεύτερη βολή και το παιχνίδι έμεινε στο 66-66.

Στην παράταση, ο Ημίθεος σοβαρός, απέδειξε την ανωτερότητά του και απέφυγε τις νέες περιπέτειες, φτάνοντας στο τελικό 75-79 της νίκης του και στο “3Χ3”, που του προσφέρει την πρωτιά στον Όμιλο.