Αισχρή διαιτησία, του στέρησε τη νίκη

Σε ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης, ο ΗΡΑΚΛΗΣ λύγισε (71-75) από το άγχος του στις επιθετικές επιλογές και από την απαράδεκτη έως εριστική διαιτησία των Κορομηλά, Παναγιώτου και Καλδίρη, που φόρτωσε με αδικαιολόγητα φάουλ και τρεις (!!!) τεχνικές ποινές τους “κυανόλευκους”….

Δεύτερο αρνητικό αποτέλεσμα για τον ΗΡΑΚΛΗ στη φετινή Basket League αυτή τη φορά από το Περιστέρι (71-75), με τους “κυανόλευκους” να αξίζουν κάτι παραπάνω το οποίο τους το στέρησε το άγχος και οι βιαστικές επιλογές επιθετικά, αλλά και το διαιτητικό τρίο των Κορομηλά, Παναγιώτου, Καλδίρη που έκανε… όργια για να κρατήσει όρθιους τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα φτιάχνοντας διαφορά εννιά πόντων (15-6 και 18-9), ωστόσο το Περιστέρι επέστρεψε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (18-15).

Σε ρηχά νερά κινήθηκε η δεύτερη περίοδος με τις δύο ομάδες να φοβούνται η μία την άλλη και το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο (33-33).

Τρίτη περίοδος, η οποία θα μπορούσε να λέγεται και περίοδος των διαιτητικών… οργίων όπου το Περιστέρι έπαιρνε σκορ μόνο από βολές, ωστόσο ο ΗΡΑΚΛΗΣ με εξαιρετική διαχείριση έκλεισε στο +6 (53-47).

Κι εκεί που υπήρχε μόνο η διαιτησία για να σταματήσει την πολύ καλή εμφάνιση του ΗΡΑΚΛΗ, ξεκίνησαν οι κακές επιθετικές επιλογές. Οι “κυανόλευκοι” σκόραραν μόλις επτά πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (60-60).

Στο εξτρά πεντάλεπτο, το Περιστέρι βρήκε λύσεις με σουτ του Γκρέι, πήρε μια σημαντική διαφορά (65-71) την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε (71-75).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60, 71-75

Ηρακλής (Βαγγέλης Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 7 (2/6 δίποντα, 3/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόουλιν 9 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μουρ 4, Χάνλαν 17 (3/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσίλντρες 3 (1), Σαγκς 11 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 11 (3/5 δίποντα, 5/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεργίνης 4 (5 ριμπάουντ), Ντάνιελ 3.

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Γκάντι, Βασιλόπουλος 8 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 10 (3/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ), Γκρέι 26 (1/2 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Άρλετζ 1 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σκορδίλης 1, Πέτεγουεϊ 9 (1/4 τρίποντα), Βησσαρίου, Αθηναίου 9 (1/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Καράμπελας 2 (0/4 σουτ, 3 ασίστ).