Νέα τραγική εμφάνιση, νέα ήττα – Φωνάζει για ενίσχυση

Νίκη… αγνοείται για τον ΗΡΑΚΛΗ, καθώς οι “κυανόλευκοι” ηττήθηκαν (69-63) και από το Ρέθυμνο στην Κρήτη, φτάνοντας το αρνητικό σερί στις τρεις ήττες, με την ομάδα να… φωνάζει για ενίσχυση-αλλαγές

Δε λέει να σηκώσει με τίποτα κεφάλι η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μέσα στο 2020, με τους “κυανόλευκους” να μετράνε τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες, με την κατάσταση στον μπασκετικό ΗΡΑΚΛΗ να εκπέμπει… SOS και να… φωνάζει από τα χιλιόμετρα για ενίσχυση και αλλαγές.

Μετά το Περιστέρι και τον Άρη, ήρθε το Ρέθυμνο να “βυθίσει” κι άλλο τον Ημίθεο στην βαθμολογία, με τους Κρητικούς να επικρατούν (69-63) των “κυανολεύκων” σε ένα ματς με χαρακτήρα “must win”, κάτι που δεν αποδείχτηκε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Ο αγώνας από την αρχή ως και το φινάλε του είχε το ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και καμία από τις δύο να μη μπορεί να χτίσει κάποια διαφορά ασφαλείας. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά το Ρέθυμνο (22-20), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +1 για τον ΗΡΑΚΛΗ (36-37).

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε. Το Ρέθυμνο προσπαθούσε να χτίσει κάποια διαφορά, οι “κυανόλευκοι” τη μάζευαν κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε στο +1 (54-53) τους γηπεδούχους.

Το τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο βρήκε τον ΗΡΑΚΛΗ… νωθρό και τραγικό επιθετικά, χωρίς ωστόσο το Ρέθυμνο να μπορεί να τελειώσει το ματς. Ωστόσο, όσο… πετάς επιθέσεις κάποια στιγμή οι γηπεδούχοι θα έβρισκαν ένα σουτ. Αντί για ένα βρήκαν δύο, έστειλαν τη διαφορά στο +7 με τον ΗΡΑΚΛΗ να βρίσκει σκορ στα 3:30 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, πράγμα που σημαίνει εξίμιση λεπτά επιθετική ανυπαρξίας.

Το φινάλε βρήκε νικητή το Ρέθυμνο (69-63) όπως είναι φυσιολογικό, τον ΗΡΑΚΛΗ να μπλέκει ακόμη περισσότερο σε περιπέτειες όπου ο ίδιος δημιούργησε και ευθύνεται, ενώ ο ίδιος πρέπει να αντιστρέψει αυτή την απαράδεκτη εικόνα. Η ομάδα φωνάζει για ενίσχυση και αλλαγές, ώστε να αλλάξει άμεσα η εικόνα της.

Επόμενη αναμέτρηση για τους “κυανόλευκους” το ερχόμενο Σάββατο (25/1) με τη Λάρισα στο Ιβανώφειο.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΡΕΘΥΜΝΟ – ΗΡΑΚΛΗΣ   69-63

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό Γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη”

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Θεονάς, Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 4 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χότον 2, Χάρις 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χριστοδούλου 11 (2), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γαρέζος, Γκόρντον 3, Ραζής

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (8 ριμπάουντ), Καββαδάς 15 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σούλερ 17 (6/15 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβις 4, Χάνλαν 14 (5/12 σουτ, 3 ασίστ), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ, Ζάρας 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 10/32 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 21/46 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 9/9 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη