Ιδού η Ρόδος, ιδού και ο ΗΡΑΚΛΗΣ!

Μάγκικο διπλό στη Ρόδο για τον ΗΡΑΚΛΗ που επικράτησε σε ένα ματς-θρίλερ (86-88) του Κολοσσού…

Μετά από την επιβλητική νίκη επί του Λαυρίου, ο ΗΡΑΚΛΗΣ πέρασε νικηφόρα (86-88) από τη Ρόδο σε ένα ματς-θρίλερ και πλέον στρέφεται στην κρίσιμη αναμέτρηση του Σαββάτου απέναντι στον Προμηθέα στο Ιβανώφειο.

Οι “κυανόλευκοι” κάνοντας εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά μέτριο προς κακό δεύτερο ημίχρονο, άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και έφτασαν στην κατάκτηση ακόμη ενός ροζ φύλλου.

Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο ήταν απόλυτα μοιρασμένο για τις δύο ομάδες με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά με ένα πόντο τον Κολοσσό (21-20).

Διαφορετική εικόνα στη δεύτερη περίοδο, με τον ΗΡΑΚΛΗ να δίνει επιθετικό… ρεσιτάλ σημειώνοντας 33 πόντους και κλείνοντας το ημίχρονο στο +12 από τους γηπεδούχους (41-53).

Όπως ήταν αναμενόμενο ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση προσπαθώντας να μειώσει τη διαφορά, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να προσπαθεί να διαχειριστεί το προβάδισμα που είχε κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ημίθεο μπροστά, ωστόσο με μειωμένη διαφορά (62-70).

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, καθώς το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε κυριολεκτικά στη τελευταία φάση. Ο Κολοσσός προσπάθησε για την ανατροπή, ωστόσο οι “κυανόλευκοι” είχαν το πάνω χέρι σε όλο το δεκάλεπτο και έστω και στο φινάλε ο μεγάλος νικητής ήταν ο ΗΡΑΚΛΗΣ (86-88).

Πρωταγωνιστές από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ ήταν οι Ζάρας (17π), Σούλερ (17π), Χάνλαν (14π) και Οκερεαφόρ (12π), ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγκμπελέσε (19π), Τουτζιαράκης (18π), Τζάκσον (17π) και Κρομά (12π).

Επόμενη αναμέτρηση για τους “κυανόλευκους” είναι αυτή με τον Προμηθέα Πατρών στο Ιβανώφειο το ερχόμενο Σάββατο (14/12 – 15:45).

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Παναγιώτου, Παπαθανασίου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 19 (7/13 δίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον (0/8 σουτ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Τζάκσον 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντάνιελς 3, Κρομά 12 (2), Τσαλμπούρης 6 (1), Γκρίφιν 4 (2/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 2, Μωραΐτης 5 (1), Τουτζιαράκης 18 (5/6 δίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Παύλος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (1), Καββαδάς 8 (6/7 βολές), Σούλερ 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Ντέιβις 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάνλαν 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ 12 (1 τρίποντο, 7/9 βολές, 6 ασίστ), Κακαρούδης 3, Ζάρας 17 (4/5 τρίποντα), Γεωργαλάς

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 25/49 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 18/25 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 12/24 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 25/30 βολές, 27 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 4 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη