Ήττα-αποκλεισμός στο Ρέθυμνο για τον ΗΡΑΚΛΗ

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ γνώρισε την ήττα (81-70) στο Ρέθυμνο από την ομώνυμη ομάδα και αποκλείστηκε από τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος…

Δε μπόρεσε να σηκώσει το βάρος των συνεχόμενων αναμετρήσεων ο ΗΡΑΚΛΗΣ, καθώς μετά τις δύο νίκες επί του Άρη και αυτή του Σαββάτου επί του Ρεθύμνου, ήρθε η ήττα-αποκλεισμός (81-70) από τους νησιώτες στην κρητική πόλη.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη “πλήρωσε” την αδυναμία της να σκοράρει από την γραμμή της φιλανθρωπίας (13/22 έναντι 25/29 του Ρεθύμνου) και πλέον τα βλέμματα στρέφονται στον αγώνα του Σαββάτου (19/10 – 15:45) στην Λάρισα για την Basket League.

Οι “κυανόλευκοι” μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση με τους κρητικούς, είχαν το πάνω χέρι, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ λίγα λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο και το κράτησαν μέχρι την ολοκλήρωσή του (23-20).

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ δεν έβγαλε αντίδραση στη δεύτερη περίοδο με το Ρέθυμνο να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, τη διαφορά να αυξομειώνεται συνεχώς και το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους κρητικούς με +9 (46-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τους “κυανόλευκους”, κυρίως από αμυντικής πλευράς, καθώς η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δέχθηκε 15 πόντους, ενώ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά του σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου (61-57).

Όλος ο κόπος του τρίτου δεκαλέπτου όμως πήγε… στράφι. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν και πάλι τον ρυθμό τους, χτίζοντας εκ νέου διαφορά ασφαλείας και με το τελικό σκορ να φεύγει και σε διψήφιο νούμερο (81-70).

Αυτή ήταν και η τελευταία αναμέτρηση του ΗΡΑΚΛΗ για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος, με τους “κυανόλευκους” να σκέφτονται πλέον την αναμέτρηση του Σαββάτου για την Basket League με αντίπαλο την Λάρισα.

Πρωταγωνιστές από πλευράς Ημίθεου ήταν οι Χάνλαν (18π), Ζάρας (15π) και Σούλερ (11π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Φράνκαμπ (15π), Γκόρντον (14π), Χάρις (11π) και Λι (10π)

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΡΕΘΥΜΝΟ – ΗΡΑΚΛΗΣ   81-70

Διαιτητές: Σχινάς – Ψαριανός – Κάρδαρης.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-37, 61-57, 81-70.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 10 (1), Χριστοδούλου 9, Χότον 2, Μαραγκάκης 2, Καμπερίδης 9 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαναράς 2, Γαρέζος, Μάρεϊ 2 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 11 (3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκόρντον 14 (4/10 δίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Ραζής 5 (1), Φράνκαμπ 15 (3/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 2 (1/5 σουτ), Οκερέαφορ 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καββαδάς 4, Σούλερ 11 (1), Ντέιβις 4 (2/9 σουτ), Ζάρας 15 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Καλαϊτζίδης, Χάνλαν 18 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 31’21”), Γκάρετ 3 (1/5 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σμιθ 9 (3/4 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Ρέθυμνο: 16/40 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 25/29 βολές, 44 ριμπάουντ (35+9), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 18/38 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 13/22 βολές, 30 ριμπάουντ (25+5), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 6 τάπες.