Λύγισε στην Αμαλιάδα

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ δεν παρουσιάστηκε προσεκτικός και σοβαρός στη σημερινή αναμέτρηση απέναντι στον Κόροιβο και ηττήθηκε με 71-61

Στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε ο μπασκετικός ΗΡΑΚΛΗΣ, καθώς δύο εβδομάδες μετά την ήττα στη Νίκαια από τον Ιωνικό, η ομάδα του Κώστα Μέξα γνώρισε νέα ήττα (71-61) από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα.

Οι “κυανόλευκοι” με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, δεν είχαν καλή συνολική παρουσία, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται στην τελευταία περίοδο.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ μπήκε πιο δυνατά στο αγώνα, παίζοντας ωραίο μπάσκετ και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Σταμάτη Μπένα έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +11 (12-23), ωστόσο ο Κόροιβος κατάφερε και έριξε τη διαφορά πριν το τέλος του δεκαλέπτου στο +6 (17-23).

Παρά την καλή εικόνα της πρώτης περιόδου, οι “κυανόλευκοι” έριξαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με συνέπεια οι γηπεδούχοι να μένουν κοντά στο σκορ (33-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ δεν ήταν καλός ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά με τον Κόροιβο να περνάει ανά διαστήματα μπροστά στο σκορ και το φινάλε της τρίτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (53-53).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακόμη χειρότερο από πλευράς απόδοσης για τους παίκτες του Ημίθεου. Οι “κυανόλευκοι” συνέχισαν να είναι κάκιστοι επιθετικά, αλλά και αμυντικά με συνέπεια να έρθει ακόμη μία ήττα (71-61) για την ομάδα του Κώστα Μέξα, που ωστόσο δεν στοιχίζει κάτι στο βαθμολογικό κομμάτι.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ -και ο πιο κρίσιμος- είναι στο Ιβανώφειο απέναντι στον Ερμή Αγιάς το ερχόμενο Σάββατο (13/4 – 17:00).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 71-61

Διαιτητές: Θεονάς-Σπυρόπουλος-Αργυρούδης (Κωστής)

Δεκάλεπτα: 17-23, 33-37, 53-53, 71-61

Κόροιβος Αμ. (Σαμόλης): Χείλαρης 11, Καπώνης 5 (1), Λαμπρόπουλος 8 (2), Μαραγκάκης 5, Γκιουζέλης 3 (1), Τσιάκος 7, Λεϊμάνις 18 (3), Γραβάνης 2, Θεοδωράκος 12 (2)

Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 2, Αθανασούλας 7, Σοκ 11 (3), Ρουτκάουσκας 9, Πολυτάρχου 11 (2), Κακαρούδης 4, Μπένας 8, Καλαϊτζίδης 7 (1), Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης 2