Περίπατος και με το Μαρούσι

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ βελτίωσε την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μια ακόμη εύκολη νίκη απέναντι στο Μαρούσι (85-62)

Το νικηφόρο σερί τους συνεχίζουν οι «κυανόλευκοι», όπου ξεπέρασαν εύκολα και το εμπόδιο του Αμαρουσίου (85-62), με τους παίκτες του Κώστα Μέξα να πατάνε… γκάζι στο δεύτερο μέρος.

Δύο όψεις είχε ο σημερινός αγώνας του ΗΡΑΚΛΗ, καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» δε μπόρεσαν να χτίσουν κάποια σημαντική διαφορά απέναντι στους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο Ημίθεος έκλεισε στο +5 (38-33) το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετικός ο ΗΡΑΚΛΗΣ και με τα… πολυβόλα του «καθάρισε» την αναμέτρηση από το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ (25-11) και τη διαφορά να φτάνει στο +19 (63-44).

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στα περισσότερα σημεία κι από τους είκοσι πόντους και να «κλείνει» στο τελικό 85-62, με τον ΗΡΑΚΛΗ να φτάνει σε ακόμη μία νίκη.

Πρωταγωνιστές από πλευράς Ημίθεου ήταν οι Ρουτκάουσκας και Κακαρούδης, όπου είχαν αμφότεροι από 15 πόντους.

Επόμενος σταθμός για την ομάδα του Κώστα Μέξα, η Πάτρα με αντίπαλο τον Απόλλωνα.