“Καθάρισε” τον Αρκαδικό και τώρα… πλέι οφ

Με το γκάζι πατημένο για τρία δεκάλεπτα, ο ΗΡΑΚΛΗΣ “καθάρισε” τον Αρκαδικό (98-68) και ετοιμάζεται πλέον για το ματς της Τετάρτης με τον Απόλλωνα Πάτρας στο Ιβανώφειο!

Ηρακλής, Μπάσκετ

Έχοντας τρία πολύ καλά δεκάλεπτα, ο ΗΡΑΚΛΗΣ ολοκλήρωσε με νίκη την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών, καθώς επικράτησε με σχετική ευκολία του Αρκαδικού (98-68).

Η εικόνα της αναμέτρησης ήταν πάνω-κάτω η ίδια με μικρή -αλλά κακή- εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του και έχτισε μια διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (46-31).

Ωστόσο η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη έδειξε αρκετά αμυντικά λάθη στην τρίτη περίοδο με τον Αρκαδικό να σημειώνει 24 πόντους και σίγουρα θα είναι ένα θέμα προς συζήτηση ενόψει του αγώνα της Τετάρτης με τον Απόλλωνα Πάτρας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΗΡΑΚΛΗΣ των πρώτων δύο περιόδων επανήλθε και “καθάρισε” τους φιλοξενούμενους, δίνοντας ευκαιρία και στον Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να δοκιμάσει νέα πράγματα για τον κρίσιμο αγώνα της Τετάρτης (16/5 – 19:00) στο Ιβανώφειο.

Πέντε παίκτες του ΗΡΑΚΛΗ τελειώσαν με διψήφιο αριθμό πόντων και πιο συγκεκριμένα οι Ουάσινγκτον (17π), Χαριτόπουλος (16π), Κακαρούδης (14π), Αγγελακόπουλος (12π) και Αθανασούλας (12π). Σκόραρε και ο 16χρονος Θανάσης Τσούκας. Απο πλευράς Αρκαδικού ξεχώρισε ο Τζουγκαράκης με 18π.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας την παρουσίασε η BlueArena…

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 98-68

Γήπεδο: Ιβανώφειο

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Ελευθεριάδης, Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 23-15, 46-31, 71-55, 98-68

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λ. Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 12, Αθανασούλας 12 (2), Τότσιος, Παπαδιονυσίου 3 (1), Τσούκας 2, Χαριτόπουλος 16, Γκαγκαλούδης, Κακαρούδης 14, Γεωργάκης 7, Ουάσινγκτον 17, Γιαννακίδης 7 (2), Καλαϊτζίδης 8 (1)

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Μ. Δεσποτάκης): Παππάς, Βλάχος 4, Λυμπερέας, Σίνης 10 (1), Μούκας 2, Τζάιδας 2, Μαραγκάκης 9 (1), Αποστολίδης 10 (2), Πελτιέρ 11 (1), Γαρμπής 2, Τζουγκαράκης 18