Νίκη με… οδηγούς Χαριτόπουλο, Κακαρούδη και Ουάσινγκτον

Με επιθετική τριπλέτα… φωτιά (Χαριτόπουλο, Κακαρούδη και Ουάσινγκτον), ο ΗΡΑΚΛΗΣ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα (89-83) απέναντι στον πολύ καλό Εθνικό

Με ηγέτες τους Χαριτόπουλο, Κακαρούδη και Ουάσινγκτον, ο ΗΡΑΚΛΗΣ επέστρεψε στις νίκες (89-83) στο… κρύο Ιβανώφειο (σ.σ. κεκλεισμένων των θυρών) απέναντι στον Εθνικό, παρουσιάζοντας ένα σοβαρό πρόσωπο σε αρκετά σημεία του αγώνα.

Για την ακρίβεια, στον σημερινό αγώνα ο Ημίθεος πραγματοποίησε μια αρκετά καλή εμφάνιση, καθώς κατάφερε να διαχειριστεί άψογα το προβάδισμα που πήρε από το πρώτο δεκάλεπτο (26-20).

Η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο έφυγε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (33-21), ωστόσο ο Εθνικός έδειξε αντίδραση με τον ΗΡΑΚΛΗ πάντως να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (46-40).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη έστειλε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (61-49), με το δεκάλεπτο (67-59) να βρίσκει σταθερά μπροστά τους “κυανόλευκους”.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ακόμη ένα… θρίλερ αλλά όχι μέχρι το φινάλε του, καθώς ο Εθνικός έδειχνε την θέληση να περάσει μπροστά στο σκορ αλλά στην πράξη δεν τα κατάφερε ποτέ. Έτσι ο ΗΡΑΚΛΗΣ, έστω και δύσκολα επέστρεψε στις νίκες (89-83) απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο και πλέον στρέφεται στον τεράστια σημασίας εκτός έδρας αγώνα με την Δόξα Λευκάδας.

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ είναι η… τριπλέτα Χαριτόπουλου (20π), Κακαρούδη (19π) και Ουάσινγκτον (16π), ενώ για τον Εθνικό ξεχώρισε ο Μαχαίρας (20π).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας την παρουσίασε η BlueArena…

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 89-83

ΓΗΠΕΔΟ: Ιβανώφειο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παφίλης, Καλογερόπουλος, Ζαχαρής

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 46-40, 67-59, 89-83

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λ. Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 5, Αθανασούλας 9 (1), Τότσιος 8, Παπαδιονυσίου, Δεληγεώργης, Χαριτόπουλος 20, Γκαγκαλούδης 7 (1), Κακαρούδης 19 (1), Γεωργάκης 2, Ουάσινγκτον 16, Γιαννακίδης, Καλαϊτζίδης 3

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σ. Συμεωνίδης): Πάντσιος 11 (1), Καρακωνσταντάκης 8 (2), Μάρτζος 4 (1), Σκιαθίτης, Τσούτσος 2, Λαανέ 14 (1), Οικονομόπουλος 10 (2), Μαχαίρας 20, Δρόσος 1, Περσίδης 13 (2), Φίλας