Α-κά-θε-κτος!

Ο Ηρακλής που αντιστέκεται στα μυριάδες προβλήματα, που δεν σταματά, που δείχνει ότι είναι ομάδα προοπτικών, «καθάρισε» με 3-0 τη Χαλκίδα και συνεχίζει, σε πείσμα πολλών…

Βόλει, Ηρακλής

Φανταστείτε αυτή η ομάδα να είχε μια εξασφαλισμένη χρηματοδότηση… Φανταστείτε αυτοί οι παίκτες να μην είχαν το παραμικρό πρόβλημα να σκιάζει την καθημερινότητά τους… Αυτός ο Ηρακλής είναι ομάδα για πολλά, ωραία και σπουδαία πράγματα και το απέδειξε για μια ακόμη φορά σήμερα το απόγευμα στη Μίκρα, όπου επικράτησε με 3-0 επί μιας ομάδας με εξασφαλισμένη χρηματοδότηση, υψηλό μπάτζετ και με πρόσφατη την προσθήκη ενός διαγωνίου «από το πάνω ράφι», όπως του Ερνάντο Γκόμεζ.

Ο λόγος για τον Ηρακλή Χαλκίδας, ο οποίος, παρά την εξαιρετική φετινή διαδρομή του, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ομάδα του Γιάννη Ορφανού, η οποία για ένα ακόμη παιχνίδι απέδωσε όμορφο, συστηματικοποιημένο και ολοκληρωτικό βόλεϊ.

Με στιβαρή υποδοχή, εξαιρετικές προσπάθειες στην άμυνα, απροσπέλαστο μπλοκ και πολλές λύσεις στην επίθεση, ο Ημίθεος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει (σε ρυθμό υγιεινού περιπάτου) σε αυτό το 3-0, με 25-20, 25-20, 25-19. Και αυτό τα λέει όλα…

Δυνατό «μπάσιμο»

Με αποφασιστικότητα μπήκε στο παιχνίδι ο Ηρακλής και με διάθεση να κυνηγήσει κάθε μπάλα και να πιέσει στο μπλοκ, και τα κατάφερε.

Με άξονα επιθετικής αναφοράς τον Εφραιμίδη και τον Τζιουμάκα, πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τους κρίσιμους τελευταίους πόντους του πρώτου σετ, το οποίο και κατέκτησε με 25-20 για το 1-0.

Πήρε μπροστά στα μισά του σετ

Μπορεί να άρχισε υποτονικά στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής, ωστόσο το προβάδισμα της Χαλκίδας αποδείχθηκε μόνο προσωρινό.

Σταδιακά οι παίκτες των γηπεδούχων αντέδρασαν, με εξαιρετική εκμετάλλευση του πρώτου χρόνου από τον Φέργκιουσον και με επιθετικό ανέβασμα του Αρμενάκη, στα μισά του σετ πήραν το προβάδισμα και δεν το άφησαν μέχρι το τέλος του 2ου σετ, το οποίο κατέκτησαν – όπως και το πρώτο – με 25-20, φτάνοντας στο 2-0.

«Δυναμίτης» και… «καθάρισε»

Αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια για παράταση στη διαδικασία του αγώνα ο Ημίθεος, εμφανίστηκε δυναμικότατος στο τρίτο σετ και ανάγκασε τους φιλοξενουμένους να… αποδεχθούν τη μοίρα της άνετης ήττας.

Με σωστές επιλογές στην επίθεση, εξαιρετικές αμυντικές επιδόσεις και σταθερός στην υποδοχή ο «Γηραιός», έφτασε με χαρακτηριστική ευκολία στο 25-19 και στο 3-0.

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-19 (3-0).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 8 (8/20 επ., 67% υπ. – 29% άριστες), Εφραιμίδης 15 (13/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 31% άριστες), Φέργκιουσον 9 (2/5 επ., 7 μπλοκ), Αρμενάκης 13 (11/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/4 επ., 2 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 100% υπ. – 50% άριστες), Μπουράκης (λ), Ευγενίδης, Ελευθερίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 5 (5/14 επ., 61% υπ. – 43% άριστες), Κολτσιάκης 8 (8/22 επ., 67% υπ. – 25% άριστες), Γκόμεζ 9 (9/17 επ.), Τσολάκος 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Φραγκιαδάκης, Αμαριανάκης.