Έκανε το… αυτονόητο

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ επικράτησε εύκολα στο Ιβανώφειο του Αμύντα με 82-50

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή έκανε το… αυτονόητο και επικράτησε εύκολα (82-50) του Αμύντα στο κλειστό του Ιβανωφείου.

Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κοντράρουν τους “κυανόλευκους” μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή δε βρήκε -αμυντικές- απαντήσεις στις επιθέσεις του Αμύντα, ωστόσο η πρώτη περίοδος βρήκε μπροστά τον ΗΡΑΚΛΗ (26-24).

Στη συνέχεια, οι “κυανόλευκοι” έκαναν επίδειξη δύναμης στους φιλοξενούμενους με το ημίχρονο να βρίσκει τον ΗΡΑΚΛΗ μπροστά με 17 πόντους διαφορά (49-32).

Στο δεύτερο μέρος οι ρυθμοί έπεσαν και σε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο ο Ημίθεος αύξησε περισσότερο τη διαφορά (62-39) του αγώνα. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη διαφορά να μεγαλώνει κι άλλο και τον Βαγγέλη Αλεξανδρή να χρησιμοποιεί και τους… πιτσιρικάδες Κάτσιο-Ταουσάνη. Η κόρνα της λήξης βρήκε νικητή τον ΗΡΑΚΛΗ (82-50).

Ο αγώνας του Πανιωνίου με τον Δούκα ξεκίνησε με περίπου μισή ώρα καθυστέρηση, με τους “κυανέρυθρους” να μην αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα και όπως φαίνεται θα πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Ο αγώνας βρίσκεται σε εξέλιξη.

ΓΗΠΕΔΟ: Ιβανώφειο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σταματόπουλος, Ξενικάκης, Πιτσίλκας Β.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 8, Γιαννακίδης 11 (3), Τότσιος 16 (2), Ονάσογλου 5 (1), Δέσπος 4, Χρυσόπουλος 6 (1), Γκαγκαλούδης 9, Κάτσιος 2, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 4, Χείλαρης, Καλαϊτζίδης 17 (2)

ΑΜΥΝΤΑΣ (Αλέξανδρος Ζαβός): Ζούπας, Αγγελόπουλος 4, Τοπάλι 6, Διαμαντόπουλος 13 (3), Κουκουνιάς 3, Βαρδιάνος 7 (1), Μανσαράι 3 (1), Δορκοφίκης 3 (1), Παπαδούλης 2, Μπάρμπας 6 (2), Βογιατζής, Καμπούρης 3 (1)