Πάρτι στο Ιβανώφειο και νίκη με 78-48

Διαστημικό μπάσκετ του Ηρακλή στο Ιβανώφειο, που κράτησε τους Μαχητές στο δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς πόντο!

Ηρακλής, Μπάσκετ

Η ήττα στον Αστακό, είχε τελικά επίδραση στις τάξεις των παικτών της ομάδας μπάσκετ του Ηρακλή που το πήραν μάλλον εγωιστικά και σήμερα (14/1) διέλυσαν τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με τριάντα πόντους διαφορά (78-48).

Επί της ουσίας η ομάδα του Λ. Χατζηκυριακίδη, έμεινε στο παιχνίδι μόλις για ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, το οποίο και έκλεισε με τους “κυανόλευκους” μπροστά με τέσσερις πόντους 18-14. Έκτοτε για τους παίκτες του Αλεξανδρή άρχισε το πάρτι, με αποτέλεσμα να καταφέρουν κάτι που δύσκολα συμβαίνει στο μπάσκετ. Να ολοκληρώσουν δηλαδή ένα δεκάλεπτο χωρίς να δεχθούν πόντο (!!!)

Πραγματικά ασύλληπτο, αλλά και γεγονός. Στο πλαίσιο αυτό και αφού το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 18-0, ο Ηρακλής ουσιαστικά με το 36-14 που διαμορφώθηκε, έβαλε τις βάσεις για μια πολύ άνετη επικράτηση.  Η οποία και τελικά ήρθε, αφού χρειάστηκε ένα ακόμη φανταστικό δεκάλεπτο, το τρίτο στο οποίο οι “κυανόλευκοι” προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 64-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής έριξε στο παιχνίδι, όλους τους νεαρούς που είχε στον πάγκο, αλλά η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα για να κλείσει τελικά στους +30(78-48).

Φανταστική και η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του Ημίθεου στο Ιβανώφειο, έπειτα από την τιμωρία δύο αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών που επιβλήθηκε.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τζίμα, Θεοδώρου

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 36-14, 64-28, 78-48

ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 7, Γιαννακίδης 11 (3), Τότσιος 13 (1), Ονάσογλου 5 (1), Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 7 (1), Γκαγκαλούδης 6, Κάτσιος, Ταουσάνης 5, Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 4, Καλαιτζίδης 4

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Λ. Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 8 (2), Νικολόπουλος, Βελισσάριου 3, Γερομίχαλος 10 (2), Μπαδής 2, Καλαμπάκας 4, Ναούμης 5 (1), Στόλης, Δίπλαρος, Βαρδής, Τατάρης 4, Τζαβάρα 12

H BlueArena βρέθηκε στο Ιβανώφειο και σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα. Θυμηθείτε την:

Σχόλιο: Άνετη επικράτηση για τον Ηρακλή με τριάντα πόντους διαφορά, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Βαγγέλη Αλεξανδρή να χρησιμοποιήσει και όλα τα νεαρά παιδιά που είχε στον πάγκο. Η υπόθεση νίκη εξάλλου, είχε κριθεί από το δεύτερο δεκάλεπτο.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 66- 28 (31′ – Ρουτκάουσκας), 68-31 (32′), 70-31 (33′ – Ονάσογλου), 70-32 (34′), 70-34 (35′), 73-39 (36′), 73-42 (37′), 75-44 (38′), 75-48 (39′), 78-48 (40′)

Σχόλιο: Ο Ηρακλής συνεχίζει να αποδίδει εξαιρετικό μπάσκετ, γεγονός που τον οδηγεί σε μια άνετη νίκη. Οι “κυανόλευκοι” έχουν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους και έχουν ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς σε σημεία που πολύ δύσκολα θα κλείσει από τον αντίπαλο.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 36-16 (21′), 41-16 (22′ – τρίποντο Γιαννακίδη), 41-22 (23′), 44-22 (24′ – Ρουτκάουσκας), 44-24 (25′), 50-24 (26′ – τρίποντο Γιαννακίδη), 54-26 (27′ – Γκαγκαλούδης), 58-26 (28′ – Ρουτκάουσκας), 62-28 (29′ – Ρουτκάουσκας), 64-28 (30′)

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

ΗΡΑΚΛΗΣ: Αγγελακόπουλος 2, Γιαννακίδης 5 (1), Τότσιος 7, Ονάσογλου 3 (1), Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 3 (1), Γκαγκαλούδης 4, Ρουτκάουσκας 4, Χείλαρης 2, Καλαιτζίδης 4

ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ: Χατζηκυριακίδης, Βελισσάριου, Γερομίχαλος 7 (1), Καλαμπάκας 2, Ναούμης 3 (1), Στόλης, Δίπλαρος, Τατάρης, Τζαβάρα 2

Σχόλιο: Με επιμέρους σκορ 18-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο (το ξαναγράφουμε οι Μαχητές δεν πέτυχαν καλάθι σ’ ολόκληρη την περίοδο), ο Ηρακλής άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς και φαντάζει απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού. Με εξαιρετική άμυνα (γι’ αυτό δεν βρήκαν διαδρόμους τα Πεύκα) και αποτελεσματικότητα στην επίθεση (έχουν σκοράρει οι περισσότεροι παίκτες), ο Ηρακλής πρέπει να συνεχίσει με την ίδια σοβαρότητα για να φτάσει στη νίκη!

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 20-14 (12′ – Καλαίτζίδης), 22-14 (13′ – βολές Δέσπος), 24-14 (14′), 27-14 (15′ – τρίποντο Γιαννακίδη, οι Μαχητές στα πέντε λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου δεν έχουν βάλει καλάθι), 29-14 (16′), 31-14 (17′ – Καλαίτζίδης), 33-14 (18′ 0- βολές Ρουτκάουσκας), 36-14 (20′ – Ονάσογλου).

Σχόλιο: Γρήγορο μπάσκετ από τους παίκτες του Αλεξανδρή, που με αιχμή τον Τότσιο βρήκαν το διάδρομο προς το καλάθι των Μαχητών. Οι “κυανόλευκοι” προηγήθηκαν με 12-9 στο 7′ και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με τέσσερις (18-14).

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 1-0 (1′ – με βολή Τότσιου), 3-0 (2′ – Γκαγκαλούδης), 5-3 (3′), 5-5 (4′ – Γερομίχαλος), 8-7 (5′), 10-7 (6′ – Τότσιος), 12-9 (7′), 12-12 (8′ – τρίποντο Γερομίχαλος), 14-14 (9′ – Τζαβάρα), 18-14 (10′ – Γκαγκαλούδης)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος, Γιαννακίδης, Τότσιος, Ονάσογλου, Δέσπος, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης, Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας, Χείλαρης, Καλαϊτζίδης

ΜΑΧ. ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Λ. Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης, Νικολόπουλος, Βελισσαρίου, Γερομιχάλης, Μπαδής, Καλαμπάκας, Ναούμης, Στόλης, Διπλαρος, Βαρδής, Τατάρης, Τζαβάρα