Έλλειψη τύχης και ποιότητας

Μασούντ και Ανσαριφάρντ οδήγησαν τον Πανιώνιο στη νίκη κόντρα στον Ηρακλή, που δεν είχε τον τρόπο για να καλύψει το κενό του Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι.

Τις ελλείψεις στο ρόστερ της ομάδας, τις έχουμε επισημάνει από το ξεκίνημα της προετοιμασίας. Οι επιλογές είναι μετρημένες και όταν λείπει έστω και ένας από τις σταθερές, υπάρχει σοβαρό θέμα. Πόσω μάλλον, όταν αυτός ο παίκτης, είναι ίσως ο πολυτιμότερος. Ο λόγος για τον Σεμπαστιάν Μπαρτολίνι, το κενό του οποίου έκανε… μπαμ.

Χωρίς την σιγουριά του Αργεντινού, ο Ηρακλής ανασταλτικά πελαγοδρομούσε στο ξεκίνημα και αν ο Μασούντ δεν έχανε μία σπάνια ευκαιρία, ο Πανιώνιος θα έπαιρνε από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Μετά το πρώτο τέταρτο ο Ηρακλής ισορρόπησε, αλλά ήταν εμφανής η αδυναμία παραγωγής φάσεων, μιας και οι Λεοζίνιο – Μοντέιρο ήταν… εκτός παιχνιδιού. Και σαν να μην έφτανε αυτό, σε μία ανύποπτη φάση, ο Μασούντ τιμώρησε μία αμυντική ολιγωρία και με εντυπωσιακό σουτ άνοιξε το σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παπαδόπουλος έριξε στη μάχη Καραγκούνη και Λάμπρου, προωθώντας στα χαφ τον Κυριακίδη. Οι κυανόλευκοι ανέβασαν στροφές και είχαν τις προϋποθέσεις για να φτάσουν στην ισοφάριση, με κορυφαία ευκαιρία του Λεοζίνιο, τον οποίο πρόλαβε τελευταία στιγμή ο Ρισβάνης. Και στο 78′, ο Ανσαριφάρντ απέδειξε γιατί θεωρείται ένας από τους καλύτερους φορ του πρωταθλήματος, μιας και με προσωπικό τέρμα έκανε το 2-0.

Οι κυανόλευκοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν λίγο αργότερα με τον Λεοζίνιο, ενώ είχαν στις καθυστερήσεις διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, αλλά ο Γιαννιώτης έκανε την επέμβαση του αγώνα στο σουτ του Περόνε.

Στο φινάλε αποβλήθηκαν οι Μπεν (απευθείας κόκκινη) και Λουκίνας (δεύτερη κίτρινη).