Ανατροπή… made by Παράγκα

Με τον Φωτιάδη να κάνει όργια, ο κακός Ολυμπιακός λύγισε τα παλικάρια του Νίκου Παπαδόπουλου (1-2).

Η ψυχή των παικτών και οι ικανότητες του Νίκου Παπαδόπουλου, δεν αρκούσαν για να πάρει κάτι ο Ηρακλής από το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό. Με μία εμφάνιση που θύμισε τα χρόνια της παράγκας, ο Φωτιάδης κατά κύριο λόγο και ο βοηθός του, Βλάσσης, κατά δεύτερο, χάρισαν το τρίποντο στον κακό Ολυμπιακό.

Το κακό φάνηκε από το τέταρτο λεπτό, όταν έπνιξε κίτρινη κάρτα στον Μποτία, αλλά τα όργια ξεκίνησαν όταν ο Περόνε έβαλε φωτιά στο Καυτανζόγλειο, ένα λεπτό αργότερα, ανοίγοντας το σκορ.

Στο 16′ φόρτωσε με κίτρινη για… καθυστέρηση το ένα στόπερ (Ρούσσο), λίγα λεπτά αργότερα έπραξε το ίδιο στο ένα αμυντικό χαφ (Ιντζόγλου) για ανύπαρκτο φάουλ, ενώ η κραυγαλέα φάση ήταν λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, όταν στην αγκωνιά του Ρέτσου στον Κούρο, αντί για απευθείας κόκκινη, δεν έδωσε ούτε απλό φάουλ. Και να φανταστείτε ότι αυτή την στιγμή ο παίκτης του Ηρακλή εισήχθη εσπευσμένα στο Ιπποκράτειο για εξετάσεις.

Οι κυανόλευκοι των πολλών προβλημάτων και των κραυγαλέων απουσιών, ήταν συγκλονιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι, θα είχαν πάει στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στραβά, με τον Φωτιάδη να σφυρίζει πέναλτι στο (ακούσιο) χέρι του Ιντζόγλου και τους ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν με τον Ντομίνγκες.

Η κούραση άρχισε σιγά-σιγά να καταβάλλει τους παίκτες του Ηρακλή, με τον Παπαδόπουλο να μην έχει λύσεις από τον πάγκο για να βοηθήσει την ομάδα. Και σε μία ανύποπτη φάση, ο Ιντέγε πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την αποβολή του Ιντζόγλου και τον κόσμο να χειροκροτεί την ομάδα για την μεγάλη της προσπάθεια.

Τεράστιο παιχνίδι από τον Περόνε, εξαιρετική η αμυντική τετράδα (Μπαρτολίνι, Σαραμαντάς, Ρούσος, Καραγκούνης).