Κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο…

Καμπάνακι αγωνιστικής γύμνιας η βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ με 4-0 από την ΑΕΚ, κάνει ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ την ανάγκη απόκτησης παικτών και ΓΡΗΓΟΡΑ…

Όχι ότι πριν από τη σημερινή (13/8) φιλική αναμέτρηση με την ΑΕΚ δεν ήταν γνωστό ότι ο Ηρακλής χρειαζόταν παίκτες – όχι μόνο για να αποκτήσει βάθος στον πάγκο, αλλά που θα είναι έτοιμοι να πάρουν φανέλα βασικού και να βοηθήσουν- όμως το τελικό 4-0 από την Ένωση στο ΟΑΚΑ, αποτελεί ένα ακόμη ηχηρό καμπανάκι για τους ανθρώπους που έχουν αναλάβει τις διοικητικές τύχες της ομάδας, οι οποίοι σφυρίζουν αδιάφορα και σ’ αυτό το κρίσιμο θέμα, αδυνατώντας να ανταποκριθούν.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου χωρίς τους Μπαρτολίνι, Μοντέιρο στη σύνθεσή της, έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν σαφώς ανώτερη από τους γηπεδούχους, είχε τις ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, βγήκε σωστά στην κόντρα και δημιούργησε ευκαιρίες. Καμία σχέση δηλαδή με την ομάδα που από το 50′ και έπειτα κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο και τελικά ηττήθηκε με 4-0 έπειτα από πέντε συνολικά τελικές προσπάθειες που έκανε η ομάδα του Κετσπάγια.

Συγκεντρωτικά η εικόνα του Ηρακλή, στο δεύτερο ημίχρονο δεν αντέχει σε κριτική, καθώς μετά το πρώτο γκολ…ουσιαστικά έσβησε αγωνιστικά και συνέχισε τις αρνητικές εμφανίσεις κόντρα στην ΑΕΚ. Οι αλλαγές των νεαρών παικτών δεν άλλαξαν καθόλου την εικόνα αφού η ψυχολογία ήταν ήδη στο…ναδίρ και ο Νίκος Παπαδόπουλος έχει κάθε δικαίωμα να ξεσπά και να ζητά επιτακτικά παίκτες, οι οποίοι έχουν…αργήσει χαρακτηριστικά να έρθουν.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως μεταδόθηκε από την BlueArena.

21.56: ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

papadopoulos1

90′: Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

82′: Αλλαγές για τον Ηρακλή. Στη θέση του Ιντζόγλου ο Μπικιάρης, στου Λεοζίνιο, ο Ζαμπάζης και στου Ιντζόγλου, ο Δούμτσιος.

73′: Νέα αλλαγή στο παιχνίδι για την ΑΕΚ. Στη θέση του Κολοβέτσιου, ο Τζανετόπουλος.

71′ ΓΚΟΛ 4-0: Ο Μπακασέτας με πλασέ μέσα από την περιοχή, ανεβάζει τον δείκτη του σκορ έπειτα από συρτή πάσα του Γκάλο.

70′: Αλλαγές για τον Ηρακλή. Μπαίνουν Ρότας και Ρούσσος.

66′: Αλλαγή για την ΑΕΚ. Γαλανόπουλος, αντί Μάνταλου.

65′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Σαραμαντά, ο Αμαραντίδης.

62′ ΓΚΟΛ 3-0: Κι άλλο γκολ για την ΑΕΚ, με σέντρα του Πλατέλλα και εξ’ επαφής κεφαλιά του Πέκχαρτ που νικά τον Γιαννίκογλου.

60′ ΓΚΟΛ 2-0: Σέντρα του Γκάλο σουτ του Μάνταλου στην κίνηση μέσα από την περιοχή, ο Γιαννίκογλου δεν μπορεί να αποσοβήσει το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ.

57′: Μαζικές αλλαγές για την ΑΕΚ. Πέκχαρτ αντί Αλμέιδα, Ροντρίγκες αντί Βάργκας, Πλατέλλας αντί Μπαρμπόσα, Γιόχανσον αντί Σιμόες, Λαμπρόπουλος αντί Τσκιγκρίνσκι.

55′: Ο Ηρακλής προσπαθεί να βρει και πάλι τα πατήματά του, μετά το γκολ που δέχθηκε, η αντίπαλός του πάντως έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της.

50′ ΓΚΟΛ 1-0: Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ, με τον Αλμέιδα που παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έπειτα από κόρνερ του Βάργκας. Αργή κίνηση από τους αμυντικούς του Ηρακλή.

46′: Από μια αλλαγή τερματοφύλακα έκαναν οι δύο ομάδες. Στη θέση του Χουάντερσον μπήκε ο Γιαννίκογλου για τον Ηρακλή και στη θέση του Ανέστη μπήκε ο Μπάρκας για την ΑΕΚ.

21.06: ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

20.49: ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′: Κόρνερ αυτή τη φορά για την ΑΕΚ με τον Βάργκας, κεφαλιά του Μάνταλου στο πρώτο δοκάρι, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον που έδειξε πάντως να ελέγχει την φάση.

42′: Κόρνερ από τον Λεοζίνιο, ο Ζιαμπάρης προσπαθεί να πιάσει την κεφαλιά, δέχεται όμως ένα σπρώξιμο από τον Τσιγκρίνσκι, ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

37′: Νέα αντεπίθεση του Ηρακλή με εκφραστή τον Λεοζίνιο που βγάζει την πάσα για τον Πασά, την τελευταία στιγμή όμως, ο Μάνταλος βάζει την κόντρα, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και καταλήγει κόρνερ.

32′: Όρθιος ο Νίκος Παπαδόπουλος δεν έχει σταματήσει να δίνει οδηγίες στους παίκτες του. Στον αγωνιστικό χώρο, ο Ηρακλής έχει την ευκαιρία να βγάλει αντεπίθεση, αλλά η σέντρα του Πασά καταλήγει απ’ ευθείας στα χέρια του Ανέστη.

30′: Ο Μάνταλος βρίσκεται σε θέση βολής μέσα στην περιοχή του Ηρακλή, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχειρεί φεύγει ψηλά πάνω από την εστία του Χουάντερσον.

23′: Εύκολα διαχειρίζεται μέχρι στιγμής το παιχνίδι η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου. Καλή επιθετικά και αμυντικά, ωστόσο το μόνο που λείπει είναι το γκολ.

17′: Εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο με τον Ανέστη να διώχνει σε κόρνερ, το οποίο περνάει ανεκμετάλευτο.

14′: Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα.

10′: Καλύτερος ο Ηρακλής στα πρώτα λεπτά.

8′: Καλή στιγμή ξανά για τον Ηρακλή, το σουτ του Πασά μπλόκαρε ο Ανέστης.

3′: Νέο σουτ αυτή τη φορά από τον Αγγελόπουλο, αλλά κι αυτό θα περάσει άουτ.

2′: Σουτ του Λεοζίνιο περνάει άουτ.

20:03 – Ξεκίνησε ο αγώνας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι (57′ Λαμπρόπουλος), Κολοβέτσιος, Ντίας, Σιμόες (57′ Γιόχανσον), Μάνταλος, Μπαρμπόσα (57′ Πλατέλλας), Μπακασέτας, Βάργκας (57′ Ροντρίγκες), Αλμέιντα (57′ Πέκχαρτ)

Στον πάγκο έμειναν οι: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Μανωλάς, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Πλατέλλας, Τζανετόπουλος, Ροντρίγκες, Πέκχαρτ, Ντίντακ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Σαραμαντάς (65′ Αμαραντίδης), Καραγκούνης, Ζιαμπάρης, Στάμου, Ιντζόγλου (82′ Ζαμπάζης), Αγγελόπουλος, Πασάς, Κυριακίδης, Λεοζίνιο (82′ Δούμτσιος), Περόνε (82′ Μπικιάρης)

Στον πάγκο έμειναν οι: Γιαννικόγλου, Ρούσσος, Ρότας, Μπικιάρης, Αμαραντίδης, Ζαμπάζης, Δούμτσιος.

PREGAME

-Διαιτητής είναι ο Γιάννης Νεοφυτιάδης από τον σύνδεσμο Κορίνθου, με βοηθούς τους Γεωργακόπουλο και Σεφέρη.

-Το ζέσταμά τους συνεχίζουν οι παίκτες των δύο ομάδων.

-Ακόμη μία φιλική αναμέτρηση επί ελληνικού εδάφους για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, αυτή τη φορά κόντρα στην ΑΕΚ.