Η κριτική παικτών και προπονητή

Η παρουσία των παικτών του ΗΡΑΚΛΗ αλλά και του Νίκου Παπαδόπουλου στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Γιαννίκογλου 7: Σταθερός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, τόσο στις τοποθετήσεις του όσο και τις εξόδους του, κινδύνεψε μόνο μία φορά όταν το σουτ του Ουάρντ πέρασε άουτ.

Καραγκούνης 6: Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ως βασικός για τον αριστερό οπισθοφύλακα των κυανόλευκων. Σοβαρός στα ανασταλτικά του καθήκοντα, ενώ σε δύο τρεις περιπτώσεις ανέβηκε και ψηλά για να δημιουργήσει.

Καρασαλίδης 6: Αγωνίστηκε ως αμυντικό χαφ δίπλα στον Πουρτουλίδη και εκτός από την αμυντική του λειτουργία, ήταν ενεργητικός και στον επιθετικό τομέα, χάνοντας μάλιστα και μία σημαντική ευκαιρία.

Ζιαμπάρης 6: Δεν ανησύχησε ιδιαίτερα ο κεντρικός αμυντικός του Ηρακλή από τους επιθετικούς του Παναιτωλικού. Με σταθερότητα στα κοψίματα και διωξίματα της μπάλας.

Τσότρας 6: Θετικό το πρόσημο για τον 19χρονο αμυντικό στο σημερινό παιχνίδι. Πρώτος στη μπάλα, με σημαντικές παρεμβάσεις και σωστές τοποθετήσεις. Δεν έλειψαν ορισμένα λάθη στις μεταβιβάσεις, αλλά ανασταλτικά ήταν σχεδόν αλάνθαστος.

Βέλλιος 5: Δεν είχε τη μεγάλη φάση και δεν απείλησε τους φιλοξενούμενος. Σε ορισμένα διαστήματα του αγώνα είχε νευρικότητα και διαμαρτυρόταν στους συμπαίκτες του για τις τελικές τους πάσες προς αυτόν.

Κυριακίδης 6: Σταθερός και δραστήριος εκ νέου ως δεξί μπακ, με πειθαρχία στα ανασταλτικά του καθήκοντα και κινητικός ανεβαίνοντας την πλευρά και δημιουργώντας 1-2 θετικές στιγμές.

Μοντέιρο 6: Του έλειψε η τελική προσπάθεια καθώς έχασε μια σημαντική ευκαιρία να σκοράρει, όμως σε γενικές γραμμές ήταν ενεργητικός και συμμετοχικός, με τρεξίματα και διάθεση.

Λεοζίνιο 6: Ανά διαστήματα επιχείρησε να δημιουργήσει, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, τροφοδοτώντας τους συμπαίκτες του από τα δεξιά. Στο δεύτερο μέρος έπεσε η απόδοση του.

Τσιλιανίδης 6: Δραστήριος σε συγκεκριμένα χρονικά σημεία της αναμέτρησης, με συμμετοχή στις φάσεις που δημιούργησε ο Ηρακλής. Είχε τρεξίματα και θέληση, ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο.

Πουρτουλίδης 5: Αγωνίστηκε ως βασικός μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, δίπλα στον Καρασαλίδη. Κουβάλησε μπάλα, κράτησε τη θέση του, χωρίς μεγάλη συμμετοχή στη δημιουργία.

Πασάς 6: Πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Μοντέιρο στο 64΄ λεπτό και αγωνίστηκε από τα δεξιά. Είχε μία ωραία ατομική ενέργεια και αξιόλογο σουτ σε μία από τις ευκαιρίες του Ηρακλή.

Περόνε 6: Συμμετοχικός και… μοιραίος, καθώς έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία των κυανόλευκων. Ο Αργεντικός πέρασε ως αλλαγή στο 75ο λεπτό του αγώνα στη θέση του Βέλλιου.

Αμαραντίδης: Ντεμπούτο, έστω για τρία λεπτά, για τον νεαρό μέσο, καθώς μπήκε ως αλλαγή στο 90 αντί του Τσιλιανίδη.

Νίκος Παπαδόπουλος 6: Έδωσε νέα ευκαιρία στον Τσότρα στο κέντρο της άμυνας και… δικαιώθηκε, ενώ χρησιμοποίησε μετά από καιρό βασικό τον Πουρτουλίδη. Παρά τις πολλές απουσίες, οι παίκτες του παρουσιάστηκαν καλύτεροι του αντιπάλου και θα μπορούσαν να φτάσουν στο τρίποντο. Βοήθησε επιθετική η προσθήκη του Περόνε.