Η κριτική παικτών και προπονητή

Η παρουσία των παικτών του Ηρακλή αλλά και του Νίκου Παπαδόπουλου στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό.

Τραγική εμφάνιση και βαριά ήττα για τον Ηρακλή, με τους παίκτες να μην είναι συγκεντρωμένοι και πειθαρχημένοι, χωρίς ζωντάνια, νεύρο και διάθεση. Σε κακή μέρα οι περισσότεροι κυανόλευκοι και με αρνητική νοοτροπία.

Χουάντερσον 3: Έπιασε το πέναλτι του Μπεργκ στο οποίο σκόραρε ο Σουηδός στην επαναφορά, όμως οι αντιδράσεις του στα δύο γκολ του Μολέδο ήταν τραγικές. Τόσο στο πρώτο όπου η όχι και τόσο καλή κεφαλιά του Βραζιλιάνου κατέληξε στα δίχτυα, όσο και στην αρνητικότατη έξοδο του στο δεύτερο τέρμα.

Μπουκουβάλας 4: Έτρεξε εκ νέου πολύ και έφτασε στο σημείο να είναι αυτός που κουβαλούσε περισσότερο την μπάλα και δημιουργούσε… παιχνίδι.  Κουράστηκε στο δεύτερο μέρος, έχει ευθύνη στο γκολ του Μολέδο καθώς πήρε την κεφαλιά στην δική πλευρά.

Σαραμαντάς 3: Αντιμετώπισε προβλήματα στο μαρκάρισμα του Εβατζελίντζα στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε μεγάλη πίεση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Έχασε σε αρκετές στιγμές την ηρεμία του, αγωνίστηκε με νευρικότητα στο παιχνίδι του.

Καρασαλίδης 3: Αρνητικός στην επιστροφή του στο αρχικό σχήμα, παίζοντας ως κεντρικός αμυντικός δίπλα στον Ζιαμπάρη. Αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα και «εκτέθηκε» στο δεύτερο γκολ του Μπεργκ, ο οποίος τον προσπέρασε με εξαιρετική τρίπλα.

Ζιαμπάρης 4: Στο πρώτο ημίχρονο απομάκρυνε πολλές φορές τη μπάλα, έμπαινε πρώτος στη διεκδίκηση αυτής. Επηρεάστηκε αρνητικά από την παρουσία της ομάδας και την εξέλιξη του αγώνα και στο δεύτερο μέρος είχε αρκετές κακές στιγμές.

Ιντζόγλου 3: Αν εξαιρεθεί ένα θετικό δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, ο αμυντικός μέσος του Ηρακλή δεν κατάφερε να προσφέρει. Με λάθη στις μεταβιβάσεις, αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή του Νίκου Παπαδόπουλου.

Βέλλιος 4: Στο πρώτο ημίχρονο ήταν δραστήριος και κινητικός, διεκδικούσε τη μπάλα και παραλίγο σε ορισμένες στιγμές να την κλέψει από τα στόπερ του Παναθηναϊκού. Βοήθησε εκ νέου ανασταλτικά στις στημένες φάσεις, είχε την ατομική ενέργεια στην παραλίγο ευκαιρία του Μπουλούτ, όμως από το 3-0 και μετά έπεσε κατακόρυφα η απόδοση του.

Μοντέιρο 3: Έχασε σημαντική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο να μειώσει σε 2-1, στη μοναδική τελική προσπάθεια των κυανόλευκων που έγινε ως το 45ο λεπτό. Χωρίς ατομικές ενέργειες και πρωτοβουλίες στο παιχνίδι του.

Κυριακίδης 4: Επέστρεψε στον άξονα στο αρχικό σχήμα ως αμυντικό χαφ, δίπλα στον Ιντζόγλου. Προσπάθησε από το 30ο λεπτό και μετά να βοηθήσει και στην ανάπτυξη, δημιουργώντας τη φάση στην ευκαιρία του Μοντέιρο. Ανασταλτικά είχε προβλήματα, ενώ στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε ως αριστερό μπακ.

Λεοζίνιο 3: Ακόμα μία κακή εμφάνιση του Βραζιλιάνου, ο οποίος δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του. Χωρίς δημιουργία και κινητικότητα, ελάχιστες ήταν οι φορές που επιχείρησε να κουβαλήσει τη μπάλα.

Τσιλιανίδης 2: Έκανε το πέναλτι στον Εβανγκελίστα και η γενικότερη του παρουσία ήταν αρνητικότατη, αναγκάζοντας τον Νίκο Παπαδόπουλο να τον αντικαταστήσει με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Μπουλούτ 2: Μπήκε ως πρώτη αλλαγή στο 46ο λεπτό και δεν κατάφερε να βοηθήσει. Έτρεξε άσκοπα ζητώντας τη μπάλα και τίποτα παραπάνω, έχοντας μάλιστα και προς το τέλους αγώνα αρκετά νεύρα.

Στάμου 2: Αρνητική η παρουσία του στα 20 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε. Με κακές τοποθετήσεις και χωρίς καθαρό μυαλό και πάθος.

Ζαμπάζης: Αγωνίστηκε λίγα λεπτά και δεν κρίνεται.

Νίκος Παπαδόπουλος 4: Χρησιμοποίησε ένα ορθολογικό σχήμα με τους παίκτες που είχε στη διάθεση του, όμως τίποτα δεν του βγήκε. Οι αλλαγές που επιχείρησε δεν βοήθησαν στο να αλλάξει η εικόνα της ομάδας.