Ένας Βέλλιος δεν έφερε την άνοιξη

Ο κακός Ηρακλής έμεινε στο 1-1 με την Βέροια στη λίμνη του Καυτανζογλείου και έχει κάθε λόγο να τα βάζει με την τύχη του για την φάση του 88’. Καταπληκτικό παιχνίδι από τον (σκόρερ) Βέλλιο.

Στο παιχνίδι που θα τον έβαζε και πάλι για τα καλά στο κόλπο της πεντάδας, ο Ηρακλής εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι κυανόλευκοι ήταν τραγικοί και το 1-1, όπως αυτό διαμορφώθηκε σχετικά νωρίς με τα τέρματα των Ανάκογλου και Βέλλιου, κολακεύει την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου. Η Βέροια πήρε τη μάχη του κέντρου και με σχετική ευκολία έφτανε στην περιοχή του Χουάντερσον. Ο Βραζιλιάνος όμως… έσβηνε τις ανορθογραφίες των συμπαικτών του, ενώ στην άλλη περιοχή ο Βέλλιος έκανε γκολ την μοναδική υποψία ευκαιρίας.

Ο Παπαδόπουλος θέλησε να διορθώσει την κατάσταση και έριξε τον Λουκίνα αντί του Μοντέιρο, γυρνώντας το σύστημα σε 4-4-2. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Ηρακλής πήρε μέτρα στο γήπεδο και κυρίως με γιόμες, ελέω βούρκου, μετέφερε το παιχνίδι στην περιοχή του Καντιμοίρη. Ο πορτιέρο όμως της Βέροιας ντύθηκε στο δεύτερο 45λεπτο «Χουάντερσον» και σταμάτησε τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Στη φάση όμως του αγώνα, δύο λεπτά πριν το φινάλε, χρειάστηκε την βοήθεια του αριστερού του δοκαριού, στο οποίο προσέκρουσε η μπάλα μετά την κεφαλιά του Ρομάνο.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας, ο Ηρακλής παραμένει μακριά από την πέμπτη θέση και πλέον οι ελπίδες να προλάβει το τρένο των πλέι οφς έχουν ελαχιστοποιηθεί.

19:10 – Τέλος αγώνα.

90′: Κόρνερ του Ρομάνο κεφαλιά του Περόνε στην αγκαλιά του Καντιμοίρη.

90′: Αλλαγή για τη Βέροια. Στη θέση του Ανάκογλου, περνάει ο Πούγγουρας.

90′: Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

89′: Σέντρα του Μπουκουβάλα, ολομόναχος ο Ρομάνο με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

88′: Δοκάρι για τον Ηρακλή!

88′: Πιέζει ο Ηρακλής.

87′: Στη θέση του Στάμου, περνάει ο Περόνε.

86′: Πιέζει η Βέροια.

83′: Πολύ καλή ευκαιρία για τη Βέροια, με το σουτ του Ναζλίδη να γλύφει το κάθετο δοκάρι του Χουάντερσον.

81′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο δοκάρι ο Ζιαμπάρης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με τρεις παίκτες του Ηρακλή να περιμένουν πάνω στη γραμμή.

80′: Στη θέση του Γιουσούφ περνάει ο Αμπντούν.

80′: Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη.

78′: Στη θέση του Λεοζίνιο περνάει ο Ρομάνο.

77′: Κίτρινη κάρτα στον Ιντζόγλου.

74′: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Κόρνερ του Λεοζίνιο η μπάλα απομακρύνεται έξω από την περιοχή, ο Ιντζόγλου πιάνει ένα σουτ κεραυνό και ο Καντιμοίρης κάνει την επέμβαση του αγώνα.

73′: Πρώτη αλλαγή για τη Βέροια. Στη θέση του Καϊκούτ, περνάει ο Ναζλίδης.

69′: Ωραία ανάπτυξη των «κυανόλευκων», ο Κυριακίδης έδωσε στον Ιντζόγλου που προωθήθηκε, έκανε το διαγώνιο σουτ το οποίο κατέληξε λίγο άουτ.

67′: Κίτρινη κάρτα στον Λεοζίνιο.

65′: Στην αντεπίθεση η Βέροια, με νέο σουτ του Μαγέφσκι να περνάει λίγο άουτ.

65′: Ο Βέλλιος βγήκε από τα δεξιά έκανε τη σέντρα για τον Λουκίνα αλλά ο δεύτερος δεν βρήκε τη μπάλα.

61′: Φάουλ επικίνδυνο του Μαγέφσκι κεφαλιά του Μαλόν περνάει παράλληλα.

61′: Παίρνει μέτρα η Βέροια.

58′: Πιέζει σε όλο το γήπεδο ο Ηρακλής.

55′: Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής.

52′: Σκληρό παιχνίδι στο δεύτερο μέρος.

-Το σύστημα έχει αλλάξει σε 4-4-2 αλλά την αριστερή πλευρά ελέγχει μόνο ο Σαραμαντάς, ο Λεοζίνιο παίζει περισσότερο κεντρικά.

46′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Μοντέιρο περνάει ο Λουκίνας.

18:22 – Έναρξη δευτέρου μέρους.

-Δύο τελικές για τον Ηρακλή (με τη μία στην εστία που είναι και το γκολ). Δέκα τελικές για τη Βέροια, με τις πέντε να είναι στην εστία. Στο 48% η κατοχή μπάλας για την ομάδα του Παπαδόπουλου στο πρώτο μέρος.

18:01 – Τέλος ημιχρόνου.

45′: Σουτ του Ανάκογλου με υπερένταση ο Χουάντερσον σε κόρνερ. Μονότερμα παίζει η Βέροια. Τραγική αμυντική λειτουργία, έξαλλος ο Παπαδόπουλος με τους παίκτες του.

43′: Κακός ο Ηρακλής μετά το γκολ. Θυμίζει το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι.

42′: Επικίνδυνο γύρισμα του Κυριακίδη στον Χουάντερσον με το στήθος, ωστόσο ο Βραζιλιάνος μπλόκαρε τη μπάλα.

41′: Παραμένει μπροστά η Βέροια.

38′: Ο Γιουσούφ τριπλάρει τον Μπουκουβάλα, κάνει το σουτ με τον Χουάντερσον να αποκρούει σε κόρνερ.

36′: Λάθος στην άμυνα ο Άρτσε βρέθηκε σε καλό σημείο το σουτ όμως πέρασε άουτ.

36′: Παίρνει μέτρα ξανά η Βέροια.

32′: Σουτ του Μαγέφσκι η μπάλα άουτ.

28′: Σέντρα του Σαραμαντά από τα αριστερά, ο Βέλλιος σηκώνεται στον… Θεό κερδίζει στον αέρα τον Καντιμοίρη και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

28′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΗΡΑΚΛΗ και 1-1.

23′: Σουτ του Λεοζίνιο η μπάλα περνάει άουτ.

21′: Κίτρινη κάρτα στον Στάμου.

21′: Σουτ του Μαγέφσκι η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

18′: Προσπαθεί να βρει επιθετικές λύσεις ο Ηρακλής που έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του.

14′: Ανεβάζει στροφές ο Ηρακλής.

9′: Ωραία ανάπτυξη της Βέροιας, η αμυντική λειτουργία του Ηρακλή στον άξονα «κοιμήθηκε», βγήκε η μπαλιά στα αριστερά για τον Γιουσούφ, αυτός «έκοψε» στο πέναλτι που υπήρχε τεράστιο κενό, με τον Ανάκογλου να κάνει με πλασέ το 0-1.

9′: ΓΚΟΛ για τη Βέροια η οποία ήταν καλύτερη στο γήπεδο.

5′: Η Βέροια έχει ξεκινήσει πιο δυνατά.

17:15 – Έναρξη αγώνα.

Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

Βοηθοί: Χασάν (Ξάνθης), Απτόσογλου (Αθήνα)

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Σκόρερ: Βέλλιος (28′) / Ανάκογλου (9′)

Κίτρινη: Στάμου, Λεοζίνιο, Ιντζόγλου / Γιαννούλης

Κόκκινη:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Στάμου (Περόνε 87′), Ιντζόγλου, Τσότρας, Κυριακίδης, Μοντέιρο (Λουκίνας 46′), Λεοζίνιο (Ρομάνο 78′), Βέλλιος

Στον πάγκο είναι οι: Περνίς, Πουρτουλίδης, Ρομάνο, Λουκίνας, Περόνε, Ζαμπάζης, Μπουλούτ

ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Καντιμοίρης, Μαλόν, Γιαννούλης, Μαραγκός, Μπράβο, Σιόντης, Άρτσε, Γιουσούφ (Αμπντούν 80′), Ανάκογλου (Πούγγουρας 90′), Μαγιέφσκι, Καϊκούτ (Ναζλίδης 73′)

Στον πάγκο είναι οι: Βασιλειάδης, Νέτο, Γεωργιάδης, Μελικιώτης, Ναζλίδης, Πούγγουρας, Αμπντούν