ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΔΟΝΗ

Οι ψυχάρες του Νίκου Παπαδόπουλου άλωσαν την Τούμπα με γκολάρα του Λεοζίνιο (0-1).

Το ήθελαν περισσότερο, ήταν καλύτεροι και το πήραν. Στο πιο εύκολο διπλό του Ηρακλή στην Τούμπα, ο Λεοζίνιο έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του, με το καταπληκτικό γκολ που πέτυχε στο 73ο λεπτό.

Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου έβγαλαν ψυχή στο χορτάρι της Τούμπας και έδωσαν απαντήσεις σε όλους τους υπερφίαλους που προέβλεπαν εύκολη νίκη των γηπεδούχων.

Κριτική για το πρώτο ημίχρονο, δεν μπορεί να γίνει, μιας και ήταν μία κακοποίηση του ποδοσφαίρου, χωρίς υποψία ευκαιρίας. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ένα πραγματικό ρεσιτάλ Ηρακλή.

Αφού πέρασε ανώδυνα ένα δεκάλεπτο πίεσης του δικέφαλου, οι κυανόλευκοι ήταν αυτοί που έψαξαν με ορθολογικό τρόπο το γκολ. Το άγγιξαν στην διπλή ευκαιρία του 59′, όταν ο Βελλίδης σταμάτησε το σουτ του Βέλλιου και στην συνέχεια ο Θάνος έκλεισε τα μάτια στο πέναλτι του Βίτορ επί του Μπουλούτ.

Όσο περνούσε η ώρα, ήταν φανερό ότι μόνο ο Ηρακλής μπορούσε να φτάσει στο γκολ και τελικά τα κατάφερε με τον Λεοζίνιο στο 73′.

Και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, το σκορ θα έπαιρνε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις.

Σπουδαίο παιχνίδι από τον Μπουκουβάλα, εξαιρετική όλη η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, καταπληκτικό κοουτσάρισμα από τον Νίκο Παπαδόπουλο…

21:21 – Τέλος αγώνα.

90′: Αγκωνιά του Βίτορ στον Πουρτουλίδη και απευθείας κόκκινη από τον Θάνο. Με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ.

90′: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΗΡΑΚΛΗ. Κλέβει τη μπάλα ο Κυριακίδης και από πλάγια κάνει το σουτ με τον Βελλίδη να διώχνει σε κόρνερ.

90′: Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

90′: Κόρνερ του Μυστακίδη, κεφαλιά του Βίτορ μπλοκάρει ο Περνίς.

89′: Τρίτη αλλαγή για τον ΗΡΑΚΛΗ. Στη θέση του Μπουλούτ περνάει ο Λουκίνας.

87′: Εύκολα κρατάει ο ΗΡΑΚΛΗΣ.

85′: Σουτ κοντράρει στον Ιντζόγλου και περνάει κόρνερ.

82′: Παίρνει μέτρα ο ΠΑΟΚ.

79′: Στη θέση του Μπερμπάτοφ (τραυματίας) περνάει ο Γκολάσα.

78′: Αλλαγή για τον ΗΡΑΚΛΗ. Στη θέση του σκόρερ (Λεοζίνιο) περνάει ο Πουρτουλίδης.

77′: Αδράνεια στην άμυνα του ΗΡΑΚΛΗ, η σέντρα των γηπεδούχων περνάει απ” όλους.

73′: Ο Βέλλιος γυρνάει τη μπάλα στον Λεοζίνιο οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ μπερδεύονται και ο «Λέο» πλασάρει για το πρώτο του γκολ με τα κυανόλευκα.

73′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 0-1 Η ΗΡΑΚΛΑΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΟΖΙΝΙΟ.

71′: Κάθετη του Χαρίση που βγάζει τον Πέλκα απέναντι του Περνίς, το πλασέ του στο δοκάρι και άουτ.

70′: Κίτρινη κάρτα στον Περνίς.

69′: Σουτ του Χαρίση περνάει άουτ.

68′: Ωραία κίνηση του Κυριακίδη και σουτ το οποίο μπλοκάρει ο Βελλίδης.

67′: Κλείνει ξανά τα μάτια ο Θάνος σε φράγμα του Βίτορ και δε του βγάζει κίτρινη κάρτα.

-Συνθήματα κατά ΠΑΕ ΠΑΟΚ και Ιβάν Σαββίδη από τους οργανωμένους των γηπεδούχων.

64′: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Κίτσιου περνάει ο Χαρίσης.

62′: Αλλαγή για τον ΗΡΑΚΛΗ. Στη θέση του Τσιλιανίδη περνάει ο Ιντζόγλου. Στην πτέρυγα περνάει ο Κυριακίδης.

59′: Τεράστια ευκαιρία για τον ΗΡΑΚΛΗ. Τετ-α-τετ του Βέλλιου (από πάσα του Τσιλιανίδη) με τα πόδια ο Βελλίδης και στη συνέχεια ο Μυστακίδης ανατρέπει τον Μπουλούτ πριν σκοράρει. Ο Θάνος δε δίνει την άσπρη βούλα.

58′: Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.

56′: Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη.

54′: Πατάει καλύτερα ο ΠΑΟΚ.

52′: Κεφαλιά του Σάμπο περνάει άουτ.

50′: Ακυρώνεται γκολ του ΠΑΟΚ ως οφ σάιντ. Σωστά καθώς ο Μπερμπάτοφ που είναι εκτεθειμένος συμμετέχει στη φάση στην κεφαλιά του Μυστακίδη.

49′: Ένα ξέσπασμα του ΗΡΑΚΛΗ έλαβε τέλος.

46′: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Λέοβατς περνάει ο Μυστακίδης.

20:32 – Έναρξη δευτέρου μέρους.

20:16 – Τέλος ημιχρόνου.

44′: Κίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη.

39′: Εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, κεφαλιά του Μπερμπάτοφ περνάει άουτ.

38′: Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.

37′: Υπάρχει όρεξη από τις δύο ομάδες ωστόσο το θέαμα είναι μέτριο με λίγες φάσεις.

34′: Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.

32′: Ανεβάζει στροφές ξανά ο ΗΡΑΚΛΗΣ.

28′: Στο έδαφος Βέλλιος-Μπαρτολίνι. Διαμαρτύρονται οι παίκτες για τράβηγμα-πέναλτι.

26′: Σουτ του Κίτσιου μπλοκάρει ο Περνίς.

23′: Φάουλ για τον ΗΡΑΚΛΗ από τον Βίτορ με τον Θάνο να κρατάει την κίτρινη κάρτα στο τσεπάκι του!

22′: Αδύναμο σουτ του Πέλκα μπλοκάρει ο Περνίς.

21′: Πρώτη τελική στο παιχνίδι για τον ΗΡΑΚΛΗ. Σουτ του Κυριακίδη περνάει άουτ.

18′: Ένα τρίλεπτο πίεσης του ΗΡΑΚΛΗ τελειώνει.

13′: Παίρνει μέτρα στο γήπεδο ο ΗΡΑΚΛΗΣ.

9′: Πιέζει ο ΠΑΟΚ.

7′: Παρατηρήσεις σε Μπουλούτ-Τζαβέλλα από Θάνο.

4′: Επικίνδυνη στιγμή στα καρέ του ΗΡΑΚΛΗ. Ο Ζιαμπάρης δεν έδιωξε σωστά και τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ ο Καρασαλίδης.

19:31 – Έναρξη αγώνα.

Γήπεδο: Τούμπας

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Χαρίσης (Γρεβενών)

4ος: Κιοτζένης (Ξάνθης)

Σκόρερ: -/ Λεοζίνιο (73′)

Κίτρινη: Κάτσε / Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Τσιλιανίδης, Μπουκουβάλας, Περνίς

Κόκκινη: -/ Βίτορ

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Βελλίδης, Κίτσιου (Χαρίσης 64′), Χατζηισαΐας, Βίτορ, Τζαβέλλας, Σάμπο, Τσίμιροτ, Κάτσε, Λέοβατς (Μυστακίδης 46′), Πέλκας, Μπερμπάτοφ (Γκολάσα 79′)

Στον πάγκο είναι: Μελίσσας, Σκόνδρας, Τζιόλης, Γκολάσα, Μαλεζάς, Χαρίσης, Μυστακίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Σαραμαντάς, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης (Ιντζόγλου 62′), Μπουλούτ (Λουκίνας 89′), Λεοζίνιο (Πουρτουλίδης 78′), Βέλλιος

Στον πάγκο είναι: Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Ζαμπάζης, Λουκίνας, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Ρομάνο