Αναγκαστική μεν, χρυσή δε

Ο Κερέμ Μπουλούτ που βρέθηκε από… σπόντα στο χορτάρι, έκρινε τον ματς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννενα (1-0). Ο Απόστολος Βέλλιος από το σημείο του πέναλτι το γκολ στο 33ο λεπτό.

Σπουδαίο τρίποντο για τον λαβωμένο Ηρακλή. Οι κυανόλευκοι πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση μέχρι τη στιγμή της αποχώρησης του Λεοζίνιο, επικράτησαν με 1-0 του ΠΑΣ και ετοιμάζονται για το μεγάλο ντέρμπι της Τούμπας.

Η παρουσία του Λεοζίνιο στην ενδεκάδα βελτίωσε αισθητά την λειτουργία της ομάδας στο δημιουργικό κομμάτι. Ο Βραζιλιάνος κρατούσε την μπάλα, την μοίραζε σωστά στις πτέρυγες, ενώ έβγαλε και μία κάθετη στον Τσιλιανίδη… «πάρε-βάλε» την οποία δεν αξιοποίησε ο νεαρός άσος.

Ο παίκτης-κλειδί όμως της αναμέτρησης, ήρθε από τον πάγκο και δεν ήταν άλλος από τον Κερέμ Μπουλούτ. Ο Αυστραλός με τουρκικές ρίζες, αντικατέστησε στο 20ο λεπτό τον Πασά που αποχώρησε τραυματίας και έμελλε να εξελιχθεί στον κομβικό παίκτη της αναμέτρησης. Έδωσε πνοή στην πτέρυγα, κέρδισε το πέναλτι (που ήταν και αποβολή), κέρδισε στο φινάλε την αποβολή, ενώ ήταν μία διαρκής πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα.

Στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα και μετά την αποχώρηση του Λεοζίνιο, η ομάδα έχασε μέτρα στο γήπεδο, ο ΠΑΣ πίεσε, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία.

16:54 – Τέλος αγώνα.

90′: Κίτρινη για θέατρο στον Μπουλούτ.

90′: Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

90′: Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα.

89′: Κόρνερ για τον Ηρακλή.

87′: Δεύτερη κίτρινη κάρτα του Νικολιά που σταμάτησε αντικανονικά τον Μπουλούτ. Με δέκα ο ΠΑΣ.

82′: Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά.

82′: Στη θέση του Τσιλιανίδη περνάει ο Μπαρτολίνι.

80′: Κίτρινη κάρτα στον Κοζορώνη.

77′: Κεφαλιά του Μανιά η μπάλα άουτ.

76′: Ανεβάζει στροφές ο Ηρακλής.

74′: Επικίνδυνη φάση με τον Μιχαήλ ο Περνίς διώχνει σε κόρνερ.

70′: Πιέζει ο ΠΑΣ και ο Στυλιαράς βάζει στην περιοχή του τον Ηρακλή.

65′: Στη θέση του Λίλα, περνάει ο Γιάκος. Τέλος οι αλλαγές για τον ΠΑΣ.

64′: Κίτρινη κάρτα στον Νικολιά.

64′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Λεοζίνιο περνάει ο Πουρτουλίδης.

63′: Με αρκετά τρεξίματα αλλά χωρίς κάποια φάση μπροστά στις δύο εστίες.

58′: Καλό φάουλ του Ακόστα λίγο άουτ.

57′: Κίτρινη κάρτα στον Ζιαμπάρη.

55′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Μπουκουβάλας έδωσε εξαιρετική κάθετη στον Μπουλούτ αυτός έσπασε για τον Βέλλιο το τελείωμά του όμως πέρασε άουτ.

51′: Επικίνδυνη σέντρα του Ακόστα, τελευταία στιγμή ο Ζιαμπάρης σε κόρνερ.

47′: Προσπάθεια του Κυριακίδη σταματάει στα σώματα, στη συνέχεια σουτ του Βέλλιου περνάει άουτ.

46′: Δύο αλλαγές για τον ΠΑΣ. Στη θέση του Φερφελή πέρασε ο Νικολιάς και στη θέση του Ίλιτς πέρασε ο Μανιάς.

16:06 – Έναρξη δευτέρου μέρους.

15:48 – Τέλος ημιχρόνου.

45′: Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

41′: Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλιά.

41′: Επικίνδυνη φάση στα καρέ του Ηρακλή διώχνουν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί.

37′: Έντονες οι διαμαρτυρίες του Νίκου Παπαδόπουλου στον πρώτο βοηθό αλλά και στον τέταρτο διαιτητή.

33′: Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Βέλλιος και την μετέτρεψε σε γκολ.

33′: ΓΚΟΟΟΛ για τον ΗΡΑΚΛΗ.

32′: Σέντρα του Βέλλιου που κοντράρει, ο Μπουλούτ ανατρέπεται από τον Περιστερίδη και ο Στυλιαράς δίνει πέναλτι και κίτρινη αντί για κόκκινη στον πορτιέρο του ΠΑΣ. Σε προφανή θέση για γκολ ο Μπουλούτ αλλά ο Στυλιαράς έδωσε μόνο κίτρινη.
32′: Νέο κόρνερ κερδίζει ο Λεοζίνιο.

31′: Καλή μπαλιά του Μπουκουβάλα για τον Τσιλιανίδη αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

26′: Εξαιρετική ενέργεια του Μπουλούτ που τράβηξε πάνω του δύο παίκτες έδωσε έτοιμη σέντρα στον Μπουκουβάλα, την κεφαλιά του Βέλλιου απέκρουσε ο Περιστερίδης και στη συνέχεια μετά από φάση διαρκείας ο Ηρακλής κέδρισε κόρνερ.

25′: Ένα τρίλεπτο ξέσπασμα του ΠΑΣ λαμβάνει τέλος.

22′: Λάθος γύρισμα του Ιντζόγλου στον Περνίς, ο Κοζορώνης μπήκε στη φάση αλλά ο πορτιέρο του Ηρακλή έδιωξε σε κόρνερ.

-Ο Έλληνας εξτρέμ ένιωσε τράβηγμα και δε μπορεί να συνεχίσει.

20′: Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Πασά περνάει ο Μπουλούτ.

17′: Ο Καρσιώτης σηκώνει οφ σάιντ κατά του Ηρακλή ύστερα από γύρισμα αμυντικού του ΠΑΣ!!! Απίστευτα πράγματα για ακόμη μία φορά!

15′: Εκτέλεση κόρνερ του Λεοζίνιο περνάει «ξυράφι» απ” όλους και ο Καρασαλίδης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

12′: Το αρχικό ξέσπασμα του Ηρακλή έλαβε τέλος, ωστόσο η ομάδα του Παπαδόπουλου ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

5′: Κάθετη του Λεοζίνιο για τον Τσιλιανίδη, ο τελευταίος τσιμπάει τη μπάλα αλλά τον σταματάει ο Περιστερίδης.

1′: Σέντρα-σουτ του Τσιλιανίδη, άουτ.

15:00 – Έναρξη αγώνα.

ΓΗΠΕΔΟ: Καυτανζόγλειο Στάδιο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στυλιαράς (Αιτ/νίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Καρσιώτης (Κορινθίας), Μεσσήνης (Αχαΐας)

4ος: Κοτσανής (Δράμας)

ΣΚΟΡΕΡ: Βέλλιος (33′ πεν.)/-

ΚΙΤΡΙΝΗ: Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Μπουλούτ / Περιστερίδης, Γαρουφαλιάς, Νικολιάς, Κοζορώνης, Καρανίκας

ΚΟΚΚΙΝΗ: -/ Νικολιάς

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης (Μπαρτολίνι 82′), Πασάς (Μπουλούτ 20′), Λεοζίνιο (Πουρτουλίδης 64′), Βέλλιος

Στον πάγκο είναι οι: Γιαννίκογλου, Μπαρτολίνι, Πουρτουλίδης, Λουκίνας, Μπουλούτ, Καραγκούνης, Ζαμπάζης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ναδάλες, Ίλιτς (Μανιάς 46′), Γαρουφαλιάς, Καρανίκας, Μιχαήλ, Φερφελής (Νικολιάς 46′), Τζημόπουλος, Λίλα (Γιάκος 65′), Ακόστα, Κοζορώνης

Στον πάγκο είναι οι: Πασχαλάκης, Μανιάς, Σκόνδρας, Νικολιάς, Γιάκος, Μπέριος, Ηλιάδης