ΣΤΟ ΧΟΡΤΑΡΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΣΑΣ… ΓΛΕΝΤΑΜΕ

Τεράστιο διπλό με ανατροπή του Ηρακλή στην Τρίπολη (1-2).

Με τον Νίκο Παπαδόπουλο να παίρνει την… ταυτότητα (και) του Στάικου Βεργέτη, τον Χουάντερσον να πραγματοποιεί τεράστια εμφάνιση και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να κάνουν κατάθεση ψυχής, ο Ηρακλής έφυγε και φέτος με το τρίποντο από το γήπεδο του (πελάτη) Αστέρα.

Ο Παπαδόπουλος ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Περόνε στο πλευρό του Βέλλιου, θέλοντας να πιέσει τα αντίπαλα στόπερ και να έχει έναν ακόμη επικίνδυνο παίκτη στην ενδεκάδα. Ο Ηρακλής όμως δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Αστέρα να έχουν την κατοχή, χωρίς πάντως να έχουν κλασική ευκαιρία εντός περιοχής, με εξαίρεση μία κεφαλιά του Γιάννου. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ηρακλής θα πήγαινε με το μηδέν στα αποδυτήρια, ήρθε η φάση του 44ου λεπτού, όταν ο Δημητρόπουλος με υπόδειξη του βοηθού του Δόση, έδειξε την άσπρη βούλα στο κόψιμο της μπάλας από τον Ζιαμπάρη (σε κανένα ριπλέι δεν φαίνεται αν η μπάλα βρήκε το χέρι του Έλληνα αμυντικού). Ο Χουάντερσον “ψάρεψε” τον Γιάννου, αλλά με έναν περίεργο τρόπο, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του.

Με δοκάρι του Περόνε και κλασική ευκαιρία του Γιάννου, τον οποίο σταμάτησε με εντυπωσιακή επέμβαση ο Χουάντερσον ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Παπαδόπουλος έλυσε το πρόβλημα στο αριστερό άκρο της άμυνας, μετατοπίζοντας εκεί τον Μπουκουβάλα και βάζοντας στο ματς τον Καρλίτος. Οι κυανόλευκοι ήταν φανερό ότι πίστευαν στην ανατροπή και την πέτυχαν σε διάστημα οκτώ λεπτών. Στο 58′ ο Βέλλιος παρέσυρε όποιος αμυντικό βρήκε στο διάβα του και πλάσαρε σωστά τον Μπαντή, ενώ στο 66′ ο Βέλλιος πάσαρε στον Περόνε, ο Αργεντίνος με καταπληκτική μεταβίβαση έβγαλε τον Μπουλούτ με κενή εστία και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-2.

Δύο λεπτά αργότερα ο Δημητρόπουλος ανακάλυψε φάουλ και δεύτερη κίτρινη στον Μπουλούτ, δίνοντας το δικαίωμα στον Αστέρα να παίξει με παίκτη παραπάνω μέχρι το φινάλε. Η ανασταλτική όμως λειτουργία της ομάδας ήταν άψογη και είναι χαρακτηριστικό ότι η μοναδική κλασική ευκαιρία που δημιουργήθηκε μέχρι τέλους, ήταν στην εστία του Αστέρα, με τον Μπαντή να κρατάει τον 1-2 στο σουτ του Βέλλιου.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90′: Τέσσερα λεπτά εξτρά χρόνος.

89′: Ανεβάζει την πιέσή του ο Αστέρας.

85′: Κρατάει μπάλα ο Ηρακλής στα τελευταία λεπτά.

81′: Στη θέση του Κουρμπέλη, περνάει ο Δημούτσος.

80′: Τρίτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Περόνε, περνάει ο Χαντί.

79′: Πιέζει ο Αστέρας έτσι όπως τα έχει καταφέρει ο Δημητρόπουλος.

75′: Κι άλλη κίτρινη κάρτα, αυτή τη φορά στον Περόνε.

72′: Στη θέση του Λανθαρότε ο Παπαδόπουλος.

71′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Περόνε σπάει στον Βέλλιο, γυριστό σουτ αποκρούει ο Μπαντής.

68′: Ανύπαρκτο φάουλ δίνει ο Δημητρόπουλος και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπουλούτ!!!

68′: Έγκλημα για ακόμη μία φορά!!!

67′: Κίτρινη στον Μπουλούτ επειδή έβγαλε φανέλα.

66′: Τρομερή σέντρα Περόνε με εξωτερικό φάλτσο, ο Μπουλούτ με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή για την ανατροπή!

66′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ και 1-2 ο ΗΡΑΚΛΗΣ!!!

65′: Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.

63′: Αλλαγή για τον Αστέρα. Στη θέση του Φερνάντεζ περνάει ο Φούντας.

61′: Ανεβάζει την πίεσή του ο Ηρακλής.

58′: Ο Βέλλιος κλέβει τη μπάλα από τα αριστερά, μπαίνει περιοχή αποφεύγει δύο παίκτες του Αστέρα και πλασάρει εξαιρετικά τον Μπαντή.

58′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΗΡΑΚΛΗ 1-1!!!

55′: Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Καρασαλίδη περνάει ο Ζαμπάζης.

54′: Κεφαλιά του Σανκαρέ, νέα απόκρουση Χουάντερσον.

53′: Κίτρινη κάρτα στον Μάσα.

51′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Κάθετη στην πλάτη της άμυνας, προβολή Μπαρτολίνι η μπάλα στρώθηκε στον Γιάννου που ήταν ολομόναχος με τον Χουάντερσον να λέει «όχι».

51′: Αποκρούει φάουλ του Μάσα ο Χουάντερσον.

48′: Κεφαλιά Περόνε στο δοκάρι! Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή.

46′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Σαραμαντά περνάει ο Καρλίτος.

16:05 – Έναρξη δευτέρου μέρους.

– Οι δύο ομάδες, έτοιμες για την έναρξη του δευτέρου μέρους.

15:50 – Τέλος ημιχρόνου.

44′: Ο Γιάννου εκτελεί το πέναλτι ο Χουάντερσον δε μπόρεσε να μπλοκάρει, η μπάλα έφυγε από κάτω του και καταλήγει στα δίχτυα.

44′: Γκολ για τον Αστέρα.

43′: Πέναλτι για τον Αστέρα. Παράλληλη σέντρα, ο Ζιαμπάρης δεν έχει πρόθεση να βρει τη μπάλα με το χέρι, το οποίο το τραβάει και φαίνεται πως η μπάλα βρίσκει στα πλευρά του αμυντικού του Ηρακλή. Το πέναλτι το έδωσε ο δεύτερος βοηθός, Δόσης, του συνδέσμου Αθηνών.

40′: Κίτρινη κάρτα στον Ντουντού για φράγμα.

39′: Κίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη. Ανύπαρκτο φάουλ όσο και η κάρτα στον χαφ του Ηρακλή.

37′: Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Μεγάλο κενό στον άξονα, ο Νίκο Φερνάντεζ έκανε το σουτ, ωστόσο για ακόμη μία φορά ο Χουάντερσον μπλοκάρει.

35′: Μακρινό σουτ του Περόνε, η μπάλα άουτ.

33′: Δε μπορεί να βγει επιθετικά ο Ηρακλής. Δυσκολία στην κυκλοφορία, αλλά και στην ανάπτυξη.

25′: Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

19′: Φάση διαρκείας στα καρέ του Αστέρα, με τον Μπαρτολίνι να σουτάρει ψηλά.

13′: Μακρινό σουτ του Μάσα, μπλοκάρει ο Χουάντερσον.

12′: Πολύ καλό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.

7′: Σέντρα ακίνδυνη, ο Σαραμαντάς με το κεφάλι γυρνάει στον Χουάντερσον, με υπερένταση ο πορτιέρο του Ηρακλή αποκρούει και η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι. Παραλίγο ζημιά από το πουθενά.

5′: Ο Μπουκουβάλας βρήκε χώρο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό το οποίο πέρασε άουτ.

4′: Σέντρα του Σαραμαντά, κεφαλιά Βέλλιου άουτ, ωστόσο η φάση σταματάει για σπρώξιμο του επιθετικού του Ηρακλή.

15:02 – Έναρξη αγώνα.

Γήπεδο: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)

ΒΟΗΘΟΙ: Καρατζίκας (Αθηνών), Δόσης (Αθηνών)

4ος: Φουκάκης (Ηρακλείου)

ΣΚΟΡΕΡ: Γιάννου (44′ πεν)/ Βέλλιος (58′), Μπουλούτ (68′)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουντού, Μάσα, Κουρμπέλης / Καρασαλίδης, Μπουλούτ (2), Περόνε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -/ Μπουλούτ

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ντουντού, Μάσα, Κουρμπέλης (Δημούτσος 81′), Γιάννου, Φερνάντεζ (Φούντας 63′), Λανθαρότε (Παπαδόπουλος 72′)

Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Γκοϊάν, Δημούτσος, Τσοκάνης, Χαμντανί, Παπαδόπουλος, Φούντας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (Καρλίτος 46′), Καρασαλίδης (Ζαμπάζης 55′), Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Πασάς, Ιντζόγλου, Περόνε (Χαντί 80′), Μπουλούτ, Βέλλιος

Στον πάγκο: Περνίς, Τσιλιανίδης, Ζαμπάζης, Χαντί, Πουρτουλίδης, Στάμου, Καρλίτος