Τους… κέρασε ο Τόλης (video)

Με καταπληκτικό γκολ του Βέλλιου, ο Ηρακλής πήρε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού, την παραμονή της συμπλήρωσης 107 χρόνων από την ίδρυσή του.

Ο καλύτερος Έλληνας φορ κατοικεί στην Θεσσαλονίκη, φοράει την κυανόλευκη φανέλα και ονομάζεται Απόστολος Βέλλιος. Ο 23χρονος φορ έκανε σμπαράλια την άμυνα του Παναθηναϊκού και με δικό του γκολ στο 23ο λεπτό, ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού.

Για να φτάσει όμως η ομάδα στη νίκη, έπαιξε ρόλο και η σπουδαία βραδιά που βρέθηκαν όλοι οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου. Από πού να αρχίσει κανείς και πού να καταλήξει…

Ο Χουάντερσον ήταν εκεί όταν χρειαζόταν. Η τετράδα της άμυνας κατάπιε τους Μπεργκ και Καρέλη. Οι Ιντζόγλου και Καρασαλίδης κέρδισαν όλες τις μάχες στον άξονα. Ο Μπουλούτ με τον Πασά, δημιούργησαν ουκ ολίγα προβλήματα στα αντίπαλα μπακ και ο Ρομάνο ήταν συγκινητικός.

Οι κυανόλευκοι έβγαλαν καρδιά, ψυχή, αυταπάρνηση και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν ότι μπορούν και να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα, απέναντι στην δεύτερη -βάσει βαθμολογικής θέσης- ομάδα της Ελλάδος.

Το γκολ της νίκης

HΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Μπουλούτ, Βέλλιος, Ρομάνο, Πασάς.

Στον πάγκο είναι οι: Περνίς, Χαντί, Λουκίνας, Στάμου, Περόνε, Καρλίτος, Ζαμπάζης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσιόνι): Στιλ, Σάντσεθ, Ταυλαρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Πράνιτς, Ζέκα, Εσιέν, Ατζαγκούν, Αμπέιντ, Μπεργκ, Καρέλης.

Στον πάγκο είναι οι: Κοτσώλης, Κλωναρίδης, Μαρινάκης, Λαγός, Νάνο, Κουτρουμπής, Νίνης.