Ήττα σε… νεκρό χρόνο

Ο μέτριος Ηρακλής έχασε με 1-0 από τον Πανιώνιο.

Το γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, έκρινε το παιχνίδι του Καυτανζογλείου. Ο Ηρακλής δεν ήταν καλός, δεν είχε τις εμπνεύσεις της πρεμιέρας και πλήρωσε μία αμυντική ολιγωρία, σε ένα χρονικό σημείο πάντως που έδειχνε να ελέγχει το ματς και είχε την κλασική ευκαιρία του Τσιλιανίδη για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος “σκότωσε” το παιχνίδι με τις συνεχείς καθυστερήσεις, ο Ηρακλής δεν βρήκε τρόπο να απειλήσει (με εξαίρεση την φάση του Μπουλούτ), ακόμη και όταν έπαιζε με παίκτη παραπάνω, με συνέπεια να μείνει μέχρι τέλους το 0-1.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Δύο λεπτά ήταν ο χρόνος των καθυστερήσεων. Με την συμπλήρωσή τους, ο Μπακασέτας βρέθηκε για ανεξήγητο λόγο μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Χουάντερσον.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Με διαφορά ο Μιχάλης Μπουκουβάλας. Σταθερά καλός από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Με τόσους πολλούς όμως υστερήσαντες, ήταν αδύνατο να προκύψει κάτι θετικό για την ομάδα.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν έκανε το χοντρό λάθος, όμως ανέχτηκε τις καθυστερήσεις των παικτών του Πανιωνίου και δεν έδειξε τον ανάλογο χρόνο καθυστερήσεων. Τα πέντε λεπτά ήταν ελάχιστα…

Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Καραβασίλης (Καβάλας)

4ος: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

ΣΚΟΡΕΡ: -/Μπακασέτας 45+2′

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιντζόγλου, Τσιλιανίδης, Περόνε, Μπαρτολίνι/Μπακασέτας, Αργυρόπουλος (2), Κόρμπος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -/Αργυρόπουλος

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Στάμου, Ιντζόγλου (Μπουλούτ 65′), Λάζαρ (Πουρτουλίδης 24′), Τσιλιανίδης, Κυριακίδης, Ρομάνο (Χαντί 46′), Περόνε

Στον πάγκο: Γιαννίκογλου, Καρλίτος, Ζιαμπάρης, Χαντί, Πουρτουλίδης, Βέλλιος, Μπουλούτ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος Ν., Οικονόμου, Μπουμάλ, Αργυρόπουλος, Χατζηισάϊας, Μασούρας (Μητρόπουλος 80′), Κόρμπος, Ανσαριφάντ (Καραμάνος 57′), Ρισβάνης, Σιώπης, Μπακασέτας (Βλάχος 68′)

Στον πάγκο: Διούδης, Μητρόπουλος, Τασουλής, Βλάχος, Χαλκιαδάκης, Καραμάνος, Βιγιάλμπα