Στα πόδια του το +9

Κατάθεση ψυχής από τους παίκτες του Παπαδόπουλου στο χωράφι του Ευόσμου, τους αδικεί το 1-1

Αφού χρειάστηκε ένα ολόκληρο ημίχρονο ώστε να συνηθίσουν το πολιτισμικό σοκ από την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, οι παίκτες του Ηρακλή που κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο, έχουν κάθε δικαίωμα να αισθάνονται αδικημένοι από το τελικό 1-1 στον Εύοσμο κόντρα στον Αγροτικό.

Σε ένα γήπεδο που γέμισε απ’ άκρη σ’ άκρη με φίλους του Ηρακλή, αλλά το μόνο που δεν μπορούσε να παιχθεί, είναι ποδόσφαιρο, ο Ημίθεος ήταν σαφώς καλύτερος στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλό του, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτάσει στην κλασσική φάση ή το γκολ που θα του έδινε από νωρίς το προβάδισμα.

Αντ’ αυτού στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Παπαδόπουλου ήταν μια κλάση πάνω από το αντίπαλό τους, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όταν στο 57’ ο Πάτο με κεφαλιά έπειτα από ασθενή απόκρουση την μπάλας από τον Χουάντερσον, εκμεταλλεύτηκε την άτυχη στιγμή και το στραβοπάτημα του Βραζιλιάνου γκολκίπερ στην επιστροφή, με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αγροτικός προηγήθηκε από το πουθενά και κόντρα στην ροή του αγώνα, αλλά ο τεχνικός του Ηρακλή, δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη. Στο 63’ πέρασε στο παιχνίδι τον “Λούκι Λουκ” της ομάδας, Γιάννη Λουκίνα, ο οποίος στο 77’ “όπλισε” και “πυροβόλησε” για δέκατη φορά φέτος φέρνωντας το παιχνίδι στα ίσια έπειτα από ασίστ του Περόνε.

Λίγο νωρίτερα, ο Νίκος Παπαδόπουλος είχε φορτώσει κι άλλο την αντίπαλη περιοχή με ότι είχε σε επιθετικό στον πάγκο (μπήκε και ο Πασάς στο 72’) και ο Ηρακλής έκανε ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Γεγονός που τον οδήγησε μια ανάσα από το “τρίποντο”, αλλά τόσο ο Ρομάνο με εντυπωσιακό ψαλίδι στο 83’ όσο και ο Πασάς στο 85’ έχασαν κλασσικές ευκαιρίες για να νικήσουν τον Βοσνιάδη, ο οποίος στην δεύτερη περίπτωση έκανε την απόκρουση του αγώνα.

Όπως και να έχει ο Ηρακλής, με νίκη κόντρα στη Λάρισα την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του να ξεκινήσει την διαδικάσία των πλέι-οφ με 9 βαθμούς, καθώς η Λαμία ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Απόλλωνα 1926 και την επόμενη αγωνιστική κάνει το ρεπό της.

Ωστόσο, η Λάρισα μόνο αδιάφορη δεν θα είναι στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, καθώς με νίκη στο Καυτανζόγλειο κλέβει την θέση της Λαμίας στα πλέι-οφ.