Με ψηλά το κεφάλι…

Στο άδειο, λόγω τιμωρίας της ΑΕΚ, ΟΑΚΑ έπεσε η αυλαία του πρωταθλήματος για τον Ηρακλή. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έμεινε στο 0-0 με την …

Στο άδειο, λόγω τιμωρίας της ΑΕΚ, ΟΑΚΑ έπεσε η αυλαία του πρωταθλήματος για τον Ηρακλή. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έμεινε στο 0-0 με την ΑΕΚ, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής έχασε τις πιο κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ στο δεύτερο η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την υπεροχή.

3′  Πρώτη φάση για τον Ηρακλή, με το Σολτάνι να βγάζει τη σέντρα, τον Ρόμπλες να προσπαθεί να κεταβάσει και τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν σε κόρνερ.

6′ Μεγάλη ευκαιρία για τους κυανόλευκους, ο Μίτσελ γύρισε λανθασμένα τη μπάλα προς τον Αραμπατζή, ο Σολτάνι μπήκε στη φάση, η μπάλα βρήκε πάνω του και κατέληξε άουτ.

7′ Ακυρώνεται σωστά γκολ της ΑΕΚ, καθώς ο Μπάχα ήταν σε θέση οφσάιντ.

13′ Νέα φάση για τον Ηρακλή με τον Ρόμπλες να γυρίζει τη μπάλα, τον Πίτου να πιάνει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

16′ Χλιαρό σουτ του Μπλάνκο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Βιτκόφσκι.

21′ Μετά από όμορφη εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Πίτου, Σολτάνι και Ρόμπλες, ο τελευταίος έβγαλε τον Ηλιάδη σε θέση για σουτ, αλλά ο Αραμπατζής απέκρουσε σε κόρνερ.

38′ Διαγώνιο σουτ του Σολτάνι μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.

45+1′ Λήξη ημιχρόνου.

Παρότι η ΑΕΚ είχε την περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, ο Ηρακλής ήταν πιο επικίνδυνος βασιζόμενος στην κόντρα επίθεση.

46′ Σέντρα του Μπάχα, κεφαλιά του Γκερέιρο, μπλόκαρε ο Βιτκόφσκι.

50′ Ο Βιτκόφσκι αποκρούει σουτ του Γιάχιτς και ο Χοσέμι απομακακρύνει σε πλάγιο.

51′ Ωραία μπαλιά του Παπαστεριαννού στον Σολτάνι, λίγο πριν σουτάρει ο Αλγερινός διώχνουν οι αμυντικοί της ΑΕΚ.

54′ Σουτ του Σολτάνι από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

55′ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Σκόκο στη θέση του Μπάχα.

62′ Δεύτερη αλλαγή για τον Χιμένεθ, έξω ο Γκερέιρο, μέσα ο Έντερ.

63′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή, ο Ρομάν αντί του Ζοτ.

66′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, σουτ του Λαγού διώχνει ο Στάμου πάνω στη γραμμή.

68′ Αλλαγή για τον Ηρακλή μπαίνει ο Τσίτας στη θέση του Ρόμπλες.

68′ Δυνατό σουτ του Σκόκο έξω από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ.

72′ Φαλτσαριστό σουτ του Ηλιάδη έξω από την περιοχή, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αραμπατζής.

75′ Σέντρα του Ματέος, κεφαλιά ο Καφές, μπλοκάρει ο Βιτκόφσκι.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Χοσέμι.

87′ Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Λεονάρντο στη θέση του Μπλάνκο.

88′ Σουτ του Λεονάρντο από πλάγια θέση η μπάλα καταλήγει άουτ.

90′ Τρίτη αλλαγή για τον Γιώργο Παράσχο, περνάει ο Βουτσιάς αντί του Σολτάνι.

94′ Λήξη του αγώνα, τελικό σκορ 0-0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αραμπατζής, Γιάχιτς, Νασούτι, Ματέος, Λαγός, Μάκος, Μίτσελ, Καφές, Γκερέιρο (Έντερ 62′), Μπλάνκο (Λεονάρντο 87′), Μπάχα (Σκόκο 55′)

Στον πάγκο: Σάχα, Ντρπιτς, Νταντόμο, Κλωναρίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παράσχος): Βιτκόφσκι, Κανακούδης, Χοσέμι, Στάμου, Ζοτ (Ρομάν 63′), Παπαστεριαννός, Ηλιάδης, Γκαρσία, Μάρα, Ρόμπλες (Τσίτας 68′), Σολτάνι (Βουτσιάς 90′)

Στον πάγκο: Μπαντής, Χατζηλιάδης, Στόικος