Με τεσσάρα στους… τέσσερις οι μπέμπηδες

Πανηγυρική πρόκριση στο φάιναλ φορ του πρωταθλήματος K17 πέτυχε η ομάδα του Ηρακλή. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με το επιβλητικό 4-1 στις Σέρρες του Πανσερραϊκού και …

Ακαδημία

Πανηγυρική πρόκριση στο φάιναλ φορ του πρωταθλήματος K17 πέτυχε η ομάδα του Ηρακλή. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με το επιβλητικό 4-1 στις Σέρρες του Πανσερραϊκού και περιμένουν το αποτέλεσμα του εξ αναβολής αγώνα ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός Βόλου, για να μάθουν σε ποια θέση θα τερματίσουν. Με νίκη του Δικέφαλου, που είναι και το πιο πιθανό αποτέλεσμα, οι κυανόλευκοι θα τερματίσουν δεύτεροι, αφού υστερούν στην μεταξύ τους ισοβαθμία.

Στις Σέρρες όλα κρίθηκαν στα πρώτα λεπτά, αφού στο 13′ το σκορ ήταν ήδη 3-0 (8′ Κρυστάλλης, 9′ Μαυρίδης, 13′ Μικρός), ενώ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Πουρλουκάκης έκανε το 4-0, για να μειώσουν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι. Μετά και την σημερινή νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άρη με 3-0, στην κορυφή βρίσκεται ο Ηρακλής με 62 βαθμούς, ακολουθεί ο Άρης με 60 και ο ΠΑΟΚ με 59, αλλά και ένα παιχνίδι λιγότερο. Το φάιναλ φορ θα διεξαχθεί στο AEL FC ARENA (6-8 Μαΐου) και από τον νότιο όμιλο εξασφάλισαν την πρόκριση ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός και ο δεύτερος Παναθηναϊκός.

Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Από τα πρώτα μόλις λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή μπήκαν αποφασιστικά για να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Κρυστάλλης άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα του. Ο Κουλιούδης βγάζει την σέντρα από δεξιά, ο Τσιλιανίδης δεν έπιασε καλά το σουτ, στην συνέχεια της φάσης οι αμυντικοί του Πανσεραϊκού δεν έδιωξαν αποτελεσματικά και ο Κρυστάλλης με σουτ και αφού η μπάλα κόντραρε σε πόδια, κατέληξε στην γωνία του Μακρή. Με το σφύριγμα της σέντρας, ο Ηρακλής βρίσκεται ξανά μπροστά. Έπειτα από ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή ο Μαυρίδης δεν δυσκολεύεται να διπλασιάσει τα τέρματα για τους κυανόλευκους. Ασταμάτητος ο Ηρακλής στο πρώτο τέταρτο. Στο 13′ ο Κερλ βγάζει μαγική μπαλιά και βρίσκει μόνο του τον Μικρό, και ο νεαρός μέσος με ψιλοκρεμαστό σουτ γράφει το 0-3 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Σε όλο το ημίχρονο οι παίχτες του Ηρακλή είχαν την υπεροχή και με μπαλιές κάθετες έφταναν συχνά στην περιοχή της ομάδας των Σερρών. Η μόνη φάση που καταγράφηκε για τους γηπεδούχους, ήταν μια σέντρα από τα δεξιά, με τον Ρόβα να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου.

Από το δεύτερο μέρος ξεκίνησαν οι πανηγυρισμοί από τους παίχτες του Κώστα Φούντα. Γνωστοποιήθηκε πως ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του Άρη με 3-0 και τίποτα πια δεν τους άφηνε εκτός φάιναλ φορ. Ο Έλληνας τεχνικός προφύλαξε τον Τριανταφυλλίδη που έχει έξι κάρτες, ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Πουρλουκάκη. Από την άλλη πλευρά οι αλλαγές του Πανσερραϊκού απέδωσαν καρπούς, με την ομάδα να αποδίδει πολύ καλύτερα στην επανάληψη. Μάλιστα έφτασε και κοντά στο γκολ με τον Ντεμάτζ να πλασάρει από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει αουτ. Ο Ηρακλής όμως και στο δεύτερο μέρος ”χτύπησε”. Ο Μαυρίδης έπειτα από άριστη εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια βρήκε μόνο του τον Πουρλουκάκη, που με προβολή έκανε το 0-4 στο 66′. Λίγα λεπτά μετά ο Πανσεραϊκός μείωσε. Μετά από κόρνερ και ο Τσομλεκτσής με προβολή έκανε το 1-4.

Πανσερραϊκός: Μακρής, Ησαϊδης (70′ Τσομλεκτσής), Νέδος, Καμήλαλης, Αμπαδίνης, Δρακούλης Χ, Καραγκιόζης (46′ Σάββας), Δρακούλης Ε (70′ Τσίτος), Ρόβας, Κασμερίδης (64′ Αυγερινός), Παναγιωτίδης (46′ Ντεμάτζ).

Ηρακλής: Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλίδης (46′ Πουρλουκάκης), Πόπτσης, Μικρός, Τσιλιανίδης (57′ Χαιτίδης), Κουλιούδης, Κέρλ, Ηρακλής (46′ Ξανθόπουλος), Ιορδανίδης ( 64′ Σταμάτης), Μαυρίδης (69′ Αναστασιάδης), Κρυστάλλης