Γυναίκες: Συνεχίζουν να ελπίζουν

Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε χθες η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή επί του πρωτοπόρου Μέγα Αλέξανδρου Εχεδώρου με 44-41. Οι κυανόλευκες με …

Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε χθες η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή επί του πρωτοπόρου Μέγα Αλέξανδρου Εχεδώρου με 44-41. Οι κυανόλευκες με αυτό το αποτέλεσμα αναρριχήθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας αλλά και πάλι έχουν ελάχιστες ελπίδες να πάρουν το εισιτήριο της ανόδου.

Η αναμέτρηση σε όλη τη πρώτη περίοδο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες συνεχώς να συμβαδίζουν στο σκορ. Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Γιώργου Κιτσολέρη «πάτησαν γκάζι» και με την Γωγώ Κανταρά να σκοράρει ακατάπαυστα διεύρυναν τη διαφορά τους, 26-19 στο 20΄.

Οι κυανόλευκες στη συνέχεια αν και είχαν επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους δεν κατάφεραν να «ανοίξουν» και άλλο το σκορ, με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να μειώσει στους δύο πόντους, 35-33 στο 30΄. Η τελευταία περίοδος πήγαινε πόντο-πόντο με την ομάδα του Μέγα 40΄΄ πριν το τελικό σφύριγμα να πετυχαίνει την ολική επαναφορά και να προηγείται με 41-40. Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήγε στη γραμμή των βολών με την Κανταρά να έχει 4/4 και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα της. Τα δεκάλεπτα: 15-13, 19-26, 33-35, 41-44.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΧΕΔΩΡΟΥ (Κουργιαννίδης): Λίτσου 3, Αραμπατζή 3, Μπασματζίδου 15, Τζαβέλα 8, Τζορτανίδου 9, Αλβανίδου 3(1), Τσαμπάκου, Κουτσογκίλα.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κιτσολέρης-Νίκου): Κωνσταντινίδου 6, Παυλίδου 6, Κανταρά Γ. 15, Γκλεζάκη, Κασάπη 6, Αναστασιάδου 2, Αδαμίδου 9, Τζαμαρία.