Εύκολες νίκες για Κ20 και Κ17

Με νίκες συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις, οι ομάδες Κ20 και Κ17 του Ηρακλή. Η Β’ ομάδα νίκησε στο τοπικό ντέρμπι τον ΠΑΟΚ με 2-0, …

Ακαδημία

Με νίκες συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις, οι ομάδες Κ20 και Κ17 του Ηρακλή. Η Β’ ομάδα νίκησε στο τοπικό ντέρμπι τον ΠΑΟΚ με 2-0, ενώ η Γ ‘, πετυχαίνοντας και τα τρία γκολ στην επανάληψη, έκαμψε την αντίσταση της Καβάλας επικρατώντας με 3-0.

Δίκαιη νίκη

Δίκαιη νίκη πήρε η ομάδα Κ20 του Ηρακλή, απέναντι στον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής με 2-0. Παρουσία περίπου 300 ατόμων στο βοηθητικό του Καυτανζογλείου, οι κυανόλευκοι δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Οι παίκτες του Βασίλη Σπυρογιάννη μπήκαν δυνατά στο γήπεδο, δημιουργώντας φάσεις από τα πρώτα λεπτά. Στο 24′ μετά από ασίστ του Ευσταθίου, ο Παπαστεργίου έβαλε μπροστά τον Ηρακλή με 1-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ευσταθίου διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, μετά από ασίστ του Νατσιόπουλου. Λίγο έλειψε να έρθει και τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους μέσα σε ένα ημίχρονο, ο Χατζηλιάδης όμως στάθηκε άτυχος, αφού σημάδεψε δοκάρι στο 42′. Για άλλο ένα παιχνίδι ο Ηρακλής δεν εμφανίσθηκε πλήρης. Ο Μιχαηλίδης απών λόγω καρτών, ενώ Στεριανάς και Κώτσιας απουσίαζαν λόγω τραυματισμών. Η νίκη αυτή φέρνει τον Ηρακλή στην 7η θέση, ισόβαθμο με την ΑΕΚ, ομάδα που αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική, με στόχο το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο.

Επιστροφή στις νίκες

Μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Άρη, η νίκη στον αγώνα με την Καβάλα, θεωρούνταν μονόδρομος για τους παίκτες της Κ17 του Ηρακλή, ώστε να παραμείνουν ”ζωντανοί” στο παιχνίδι της συμμετοχής στο φάιναλ φορ. Παρά τον δυνατό αέρα που επικρατούσε στις εγκαταστάσεις της Μίκρας, οι γαλάζιοι «μπέμπηδες» επικράτησαν της Καβάλας με 3-0, χάρη σε δύο τέρματα του Πουρλουκάκη στο 57′ και στο 78′, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μαυρίδης τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Πλέον οι κυανόλευκοι είναι ισόβαθμοι με τον ΠΑΟΚ, έχοντας ένα παιχνίδι παρισσότερο (το παιχνίδι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός Βόλου αναβλήθηκε λόγω ακατάλληλων καιρικών συνθηκών), ενώ απέχουν τέσσερις από τον πρωτοπόρο Άρη, ο οποίος έχει ένα παιχνίδι περισσότερο. Να σημειωθεί πως την Τετάρτη 13/4, ο Ηρακλής αγωνίζεται με τον ΠΑΟΚ στον εξ αναβολής αγώνα, που θα κρίνει πολλά στη μάχη για συμμετοχή στο φάιναλ φορ.