Δέκα πεταμένοι βαθμοί στα… χασομέρια (videos)

Το σκηνικό που εκτυλίχθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Πανσερραϊκό, έχει επαναληφθεί πολλάκις τα τελευταία χρόνια. Η εφημερίδα «Σπορ του Βορρά», θυμήθηκε κάποιες χαρακτηριστικές …

Το σκηνικό που εκτυλίχθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Πανσερραϊκό, έχει επαναληφθεί πολλάκις τα τελευταία χρόνια. Η εφημερίδα «Σπορ του Βορρά», θυμήθηκε κάποιες χαρακτηριστικές περιπτώσεις την τελευταία τετραετία που οι κυανόλευκοι πέταξαν βαθμούς στα σκουπίδια, λίγο πριν το τελευταία σφύριγμα.

ΣΕΖΟΝ 2006-2007

Εναντίον του Ατρομήτου, ο Ηρακλής βρέθηκε να προηγείται με 2-1 έπειτα από γκολ του Ίλιε στο 87’. Αρχικά ισοφαρίστηκε με μακρινό φάουλ του Λουτσιάνο στο 89’ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, είδε τον Ρόβα να τον ρίχνει στο καναβάτσο γράφοντας με πλασέ το 2-3.

ΣΕΖΟΝ 2007-2008

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής οι «κυανόλευκοι» υποδέχθηκαν στις 27 Οκτωβρίου του 2007, τη Βέροια και μέχρι το 91’ κρατούσαν στα χέρια τους το πρώτο τρίποντο της χρονιάς. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ζέεντορφ να νικά τον Πάρντο και να παγώνει το Καυτανζόγλειο.

Λίγους μήνες αργότερα, στις 9 Φεβρουαρίου του 2008 οι «κυανόλευκοι» υποδέχθηκαν τον Ατρόμητο και στο Καυτανζόγλειο και ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν τη νίκη χωρίς να λογαριάζουν στον Λουτσιάνο, ο οποίος με εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις ισοφάρισε σε 1-1.

Την ίδια χρονιά, το κακό για τον Ηρακλή τρίτωσε ελέω Σπάθα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Λάρισα, ο διαιτητής από τον Πειραιά εφηύρε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων με τον Ζουράφσκι να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

ΣΕΖΟΝ 2008-2009

Το πρώτο κρούσμα καταγράφηκε στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τον Ηρακλή να χάνει τον βαθμό της ισοπαλίας (με 0-0) έπειτα από γκολ του Λέμπο στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δυο εβδομάδες αργότερα και ενώ όλοι υπέθεταν ότι το πάθημα έγινε μάθημα, οι «κυανόλευκοι» είδαν τον Σαλπιγγίδη να σκοράρει στο 93’ και να ισοφαρίζει σε 2-2 στερώντας τους τη δυνατότητα να πανηγυρίσουν τη νίκη μέσα στο Ο.Α.Κ.Α. (φωτογραφία)