Με σβηστές τις μηχανές

Τη νίκη με 1-3 σετ (15-25, 25-21, 20-25, 18-25) πέτυχε ο Ηρακλής στην Καλαμαριά επί του Απόλλωνα, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 …

Τη νίκη με 1-3 σετ (15-25, 25-21, 20-25, 18-25) πέτυχε ο Ηρακλής στην Καλαμαριά επί του Απόλλωνα, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών. Οι κυανόλευκοι δε δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του αντιπάλου, χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Ο Φρέντι Μπρουκς επέλεξε να αφήσει εκτός αποστολής τον Μπαράνεκ και να χρησιμοποιήσει τον Γκασπαρίνι διαγώνιο και τους Κάλα και Ερέου ακραίους.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 6-8, στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά (7-11), ο Γιώργος Περσιανλής πήρε τάιμ-άουτ και το μπλοκ του Ηρακλή έκανε το 7-14, με τον προπονητή του Απόλλωνα να δίνει εκ νέου οδηγίες στους παίκτες του. Με τον άσσο του Προύσαλη ξέφυγαν με 13-20 και δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 15-25.

Διαφορετικό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-1. Ο Φρέντι Μπρουκλς πήρε τάιμ-άουτ, ο Ζομπό Λεμπέ με άσσο σημείωσε το 7-1, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν λίγο αργότερα σε 11-7, αναγκάζοντας τον Γιώργο Περσιανλή να πάρει τάιμ-άουτ.

Ο τεχνικός των κοκκινόμαυρων πήρε το δεύτερο του στο 13-11, ενώ ο Ηρακλής πέρασε μπροστά στο 16-17. Ο Απόλλων έκανε το 20-19, ο Φρέντι Μπρουκς πήρε τάιμ-άουτ αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 23-20, χάρη κα στους άσσους των Ζομπό Λεμπέ και Βντόβιν. Οι κυανόλευκοι μείωσαν αλλά ακολούθησε νέος άσσος του Τέσιτς διαμόρφωσε το 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής αντέδρασε και προηγήθηκε με 5-8 και 6-10 με τον άσσο του Προύσαλη, ενώ στο 8-12 ο Γιώργος Περσιανλής πήρε τάιμ-άουτ. Ο Ερέου πέτυχε το 8-13, ο Ζομπό Λεμπέ μείωσε με άσσο σε 10-13, αλλά οι κυανόλευκοι στη συνέχεια δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα, στο να φτάσουν στο 20-25.

Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 5-8 χάρη και στον άσσο του Κράβαρικ, το μπλοκ έκανε το 5-9, με τον Γιώργο Περσιανλή να παίρνει τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 8-9, τα λάθη τους στην επίθεση όμως έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν εκ νέου με 9-12.

Οι κυανόλευκοι έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 12-16, ο Κράβαρικ με άσσο πέτυχε το 13-18, ο Βντόβιν μείωσε σε 14-19 με τον ίδιο τρόπο αλλά από κει πέρα ο Ηρακλής έφτασε εύκολα στο 18-25, χάρη και στο πολύ καλό του μπλοκ.

Απόλλων Κ. (Περσιανλής): Ζομπό Λεμπέ 19 (16/31 επ., 3 άσοι), Νικηφορίδης 1 (1/8 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Βντόβιν 10 (8/21 επ., 2 άσοι, 84% υπ. – 53% άριστες), Κοντογιάννης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Τέσιτς 10 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Γουίλκοξ 3 / Βλασσακίδης-λ 56% υπ. – 46% άριστες, Κυριακίδης 3 (3/6 επ., 73% υπ. – 65% άριστες), Παπαδημητρίου, Δημητριάδης Μ.

Ηρακλής (Μπρουκς): Κάλα 10 (9/22 επ., 50% υπ. – 28% άριστες), Ερέου 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 41% άριστες), Κράβαρικ 8 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Κραλ 11 (6/8 επ., 5 μπλοκ), Προύσαλης 2, Γκασπαρίνι 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας-λ 29% υπ. – 29% άριστες, Εφραιμίδης, Χαραλαμπίδης, Κανέλλος, Γκόρτσανιουκ.