Πρώτο βήμα πρόκρισης

Με τον… “περσινό” Χάνλαν και τον πολύ καλό Σαγκς, ο σοβαρός Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά επιπέδου από την ουγγρική Κέρμεντ και επιβλήθηκε άνετα με 94-76 στον πρώτο αγώνα του Ομίλου για το FIBA Europe Cup στο Σερτόχενμπος.

Όπως καταγράφει τον αγώνα η ΚΑΕ Ηρακλής:

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ξεκίνησε με νίκη την προσπάθεια του στον Α’ Όμιλο του FIBA Europe Cup επικρατώντας μετά από πολύ καλή εμφάνιση της Ουγγρικής Κέρμεντ με 94-76.

Η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει αύριο, στις 10 το βράδυ, την Ιταλική Ρέτζιο Εμίλια, που κέρδισε νωρίτερα με 70-69 τη Βελγική Μονς.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και συμβάδιζαν αρχικά στο σκορ, με τον ΗΡΑΚΛΗ να έχει κορυφαίο τον Σαγκς και τον Χάνλαν στο πρώτο εικοσάλεπτο με 24-19, ενώ οι Ούγγροι είχαν προηγηθεί με 16-19 στο 8΄.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χάνλαν και ο Ενετσιόνια μαζί με τον Σαγκς οδήγησαν τον ΗΡΑΚΛΗ στο να παίρνει μικρές διαφορές και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater του Ντουράζι για το 50-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΗΡΑΚΛΗΣ ξεκίνησε με τρίποντο του Χάνλαν για το 53-44 και συνέχισε ο Σαγκς για το 57-46. Με καλάθι του Χάνλαν και βολές του Τσαιρέλη μετά από αντιαθλητικό το σκορ ανεβηκε στο 66-49 στο 24΄. Οι Ούγγροι με καλάθι του Μόουζλι μείωσαν σε 66-52 και λίγο μετά με νέες βολές σε 66-55. Με καλάθι του Καββαδά και βολές του Χάτσερ ο ΗΡΑΚΛΗΣ έφτασε στο 70-55 στο 28’.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον ΗΡΑΚΛΗ μπροστά με 72-60. Στην τελευταία περίοδο ο Μπόουλιν έκανε το 74-60 και μετά με τρίποντο το 77-62. Η διαφορά ανέβηκε με βολές του Καββαδά και καλάθι του Χάνλαν για το 81-64. Ο Χάνλαν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι για το 84-66. Με κλέψιμο του Ίμπανκς και εύκολο λέι-απ στον αιφνιδιασμό του Σχίζα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (86-66) για να λήξει ο αγώνας με τρίποντο του Ίμπανκς από τα οκτώ μέτρα, για το τελικό σκορ 94-76.

Ο Ντέβιν Ίμπανκς αγωνίστηκε πολύ λίγο, στα τέλη του δεύτερου και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Στέργιο Καλύβα να θέλει να του δώσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρόνο προετοιμασίας, πριν τον βάλει στις υποχρεώσεις της ομάδας σε ουσιαστικό επίπεδο.

Τα δεκάλεπτα:

24-19, 50-42, 72-60, 94-76.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ίμπανκς 3 (1), Φίλιος, Χάτσερ 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Τσαϊρέλης 11, Βεργίνης 5 (0/4 τρίποντα), Μπόουλιν 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ενετσιόνια 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκουζέλης 3 (1), Χάνλαν 23 (7/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Καββαδάς 7 (4 ριμπάουντ), Σχίζας 7 (1), Σαγκς 15 (2).

ΚΟΡΜΕΝΤ (Μράβλιακ): Φέρεντς (0/4 σουτ), Άιρλαντ 11 (8 ασίστ, 8 λάθη), Μόκσαν 15 (3), Ορόζι, Τέιλορ 10 (7 ριμπάουντ), Ντουράζι 16 (2), Μόουζλι 4, Νέμεθ, Τάκακς, Τέιμς 18 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές), Τοτ 2.