Διά πυρός και σιδήρου…

Ο… “κλειδωμένος” Ηρακλής του καταστροφικού δευτέρου δεκαλέπτου “επέστρεψε” και λύγισε τη Λάρισα με 73 – 69.

Σε ένα κομβικό για τη συνέχεια παιχνίδι, ο Ηρακλής κατόρθωσε να ξεπεράσει τον κάκιστο επιθετικό εαυτό του, να βρει λύσεις , να ανατρέψει την εις βάρος του διαγραφόμενη κατάσταση και να επικρατήσει της Λάρισας με το τελικό 73-69 στο Ιβανώφειο.

Οι “κυανόλευκοι” άρχισαν την αναμέτρηση με “χαμηλές πτήσεις” και η αστοχία τους στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε τη δυνατότητα στον εκπληκτικό Τζέρι Σμιθ από πλευράς φιλοξενουμένων να επιτυγχάνει στο ένα σουτ τριών πόντων μετά το άλλο και να οδηγεί την ομάδα του σε προβάδισμα δέκα πόντων στο ημίχρονο 39-49.

Η σκληρή αμυντική προσπάθεια των γηπεδούχων, η φυσιολογική κόπωση του Σμιθ και οι λύσεις που πήραν επιθετικά από τους Χάνλαν και Χάτσερ (με τον Σταύρο Σχίζα να πετυχαίνει πέντε καθοριστικούς πόντους στα κρίσιμα σημεία του τέλους) έφεραν τον Ηρακλή από κυνηγό του σκορ σε θέση οδηγού, φτάνοντας στην πολύτιμη βαθμολογικά νίκη με 73-69… διά πυρός και σιδήρου…

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η πρώτη πλούσια σε σκοράρισμα εμφάνιση του Ουίλ Χάτσερ(17 πόντοι), με τον Αμερικανό να συμβάλλει στο τελικό αποτέλεσμα, παράλληλα με τον Όλι Χάνλαν, που πέτυχε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αστέριος Καλύβας): Suggs 6 (1), Καββαδάς 6 (9ριμπ., 2ασ., 1κοψ., 5λαθ.), Bowilin 7 (2), Moore 2, Hanlan 21 (4/4βολ., 7/13διπ., 1/3τριπ., 9ριμπ., 2ασ.), Σχίζας 6 (1), Τσαϊρέλης 2 (6ριμπ.), Φίλλιος, Βεργίνης, Daniel 6 (4ριμπ.), Hutcher 17 (6/6βολ., 4/7διπ., 1/8τριπ., 4ριμνπ., 3ασ.).

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Brown 13 (2τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 5λαθ.), Webb 14 (3/4τριπ./, 10ριμπ.), Rush 3, Κώττας, Smith 31 (5/6βολ., 4/8διπ., 6/7τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 3κλεψ, 4λαθ.), Gordon 3, Καμάρας, Berry, Καμπερίδης, Μούρτος 3 (1), Σπυρόπουλος , Παπαδάκης.