Νίκη με τη… ψυχή στο στόμα

Ένας διπρόσωπος ΗΡΑΚΛΗΣ (κακός στο δεύτερο μέρος) παραλίγο να αυτοκτονήσει (66-65) στην έδρα του από τον Κολοσσό Ρόδου και πλέον στρέφεται στην αναμέτρηση της Κυριακής με το Περιστέρι…

Μόνο εύκολο δεν ήταν το έργο του ΗΡΑΚΛΗ στο σημερινό αγώνα απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν τα πάντα για τη νίκη και τους “κυανόλευκους” να προσπαθούν να αυτοκτονήσουν.

Η εικόνα του ΗΡΑΚΛΗ είχε δύο επίπεδα. Μια μέτρια προς καλή εικόνα στο πρώτο μέρος και μια απολύτως τραγική και αυτοκαταστροφική στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ημίθεος δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, ωστόσο έφτιαξε μια διαφορά στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (18-13), η οποία αυξήθηκε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-29).

Και από μια μέτρια προς καλή εικόνα του πρώτου μέρους, ο ΗΡΑΚΛΗΣ πήγε να τα γκρεμίσει όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Τραγικό τρίτο δεκάλεπτο (54-51) για τους γηπεδούχους με τον Ζάρα κορυφαίο για τον Κολοσσό και μια εικόνα τραγική που συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο που κρίθηκε ουσιαστικά στο… σουτ που ευτυχώς για τον ΗΡΑΚΛΗ δε μπήκε. Τελικό σκορ 66-65 και με εμφάνιση που πρέπει να ξεχαστεί άμεσα.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ το Περιστέρι την Κυριακή (22/11).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου,Ταρενίδης, Τσολάκος, ΚΟΜΙΣΑΡΙΟΣ: Γκούμας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 6 (2/2 σουτ), Καββαδάς 9 (4/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μπόουλιν 9 (3/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μουρ 3 (3 ριμπάουντ), Χάνλαν 7 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσίλντρες 2, Σαγκς 10 (5/9 σουτ, 2 ασίστ), Τσαϊρέλης 10 (3/7 σουτ 2 ριμπάουντ), Φίλλιος, Βεργίνης 2, Ντάνιελ 4 (6 ριμπάουντ), Γκιουζέλης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 3 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Άρτις 7 (2/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άντριτς 14 (4/8 σουτ, 4/6 τρίποντα), Αρσενόπουλος, Καντέρ 12 (5/1 1σουτ, 5 ριμπάουντ), Τούμπα, Καμαριανός 2, Λιάπης 0, Μπιλλής 2, Ζάρας 20 (6/9 σουτ, 4/14 τρίποντα), Γκόινς 5 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΗΡΑΚΛΗ: 18/33 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 12/18 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 11/30 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 10/13 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 5η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (22/11 στις 19:30), ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί το Περιστέρι (22/11 στις 17:00).