Αδικαιολόγητοι…

Ένας Ηρακλής, χωρίς πάθος ενέργεια και καθαρό μυαλό, με κάκιστες επιλογές σε όλα τα επίπεδα, άφησε το παιχνίδι στα μέτρα του Άρη και – τελικά – έχασε με 81-75 στο Αλεξάνδρειο, πετυχαίνοντας μόλις 9 πόντους στο καθοριστικό 4ο δεκάλεπτο…

Με μία παντελώς αδικαιολόγητη εμφάνιση (έλλειψη ρυθμού και αγώνων είχε και ο – θεωρητικά υποδεέστερος – αντίπαλος), ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα με 81-75 από τον Άρη.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν είχαν ενέργεια και πάθος στο παιχνίδι τους κι όταν ακόμη κατόρθωσαν να πάρουν το προβάδισμα, το παρέδωσαν στον αντίπαλο, λόγω έλλειψης καθαρής σκέψης και σωστής μπασκετικής πρακτικής.

Οι “κυανόλευκοι” μπήκαν σαν υπνοβάτες στον αγώνα και χρειάστηκαν πέντε αγωνιστικά λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι, όμως κι όταν στη διάρκεια του παιχνιδιού άρχισαν να δείχνουν κάποια βελτίωση και να παίρνουν διψήφια διαφορά, την εξανέμισαν με απίστευτα λάθη και τραγικά κενά διαστήματα.

Ολέθριο διάστημα, αυτό του τελευταίου δεκαλέπτου, κατά το οποίο ο Ημίθεος πέτυχε μόλις 9 πόντους, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στους γηπεδούχους…