Προσπάθησε αλλά… ξέμεινε στο τέλος

Ο μέτριος και ελλιπής ΗΡΑΚΛΗΣ προσπάθησε να κάμψει την ΑΕΚ των εκατομμυρίων, ωστόσο στο φινάλε οι “κυανόλευκοι” έμειναν από επιθετικές επιλογές, χαλάρωσαν και η Ένωση πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (86-61) – Χωρίς Ζάρα και Όγκιλβι (συμμετείχε στη 12άδα μόνο για ψυχολογικούς λόγους) ο Ημίθεος

Έπειτα από τρία σερί νικηφόρα αποτελέσματα, ο ΗΡΑΚΛΗΣ γνώρισε την ήττα (86-61) από την -ανώτερη- ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους “κυανόλευκους” να παίζουν καλό μπάσκετ ανά διαστήματα, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κακές επιθετικές επιλογές, έφεραν αμυντική κατάρρευση.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν πολύ κακό για τον Ημίθεο, καθώς η Ένωση τα έβαζε από… παντού. Με τραγική αμυντική αλλά και επιθετική λειτουργία, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +18 (30-12).

Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σαφώς καλύτερα για τους “κυανόλευκους”. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη βελτίωσε την άμυνά της, ήταν καλύτερη και στον επιθετικό τομέα, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά (44-32) την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου δεν ήταν ικανοποιητική για τον ΗΡΑΚΛΗ με την ΑΕΚ να στέλνει ξανά τη διαφορά στο +18 (50-32), ωστόσο λίγο μετά τα μισά της περιόδου οι “κυανόλευκοι” δήλωσαν… παρών φτάνοντας στο -6 (55-49), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +9 για την Ένωση (60-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ημίθεος έδειξε αντίδραση μόνο στα πρώτα λεπτά, καθώς στη συνέχεια οι επιθετικές επιλογές, αστοχία και τα αρκετά λάθη, έδωσαν… πάτημα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και να… τελειώσουν τον αγώνα (86-61).

Ήττα μετά από τρεις σερί νίκες για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, η οποία στερήθηκε την βοήθεια του εορτάζοντα Θεόδωρου Ζάρα λόγω τραυματισμού, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Όγκιλβι παρότι ήταν στην δωδεκάδα.

Ξεχώρισαν Χάνλαν (14π), Σούλερ (12π) και Καββαδάς για τον ΗΡΑΚΛΗ, από τους νικητές πρωταγωνίστησαν οι Ρέι (16π), Ζήσης (13π), Λάνγκφορντ (11π) και Ματσιούλις (11π).

Επόμενη αναμέτρηση για τους “κυανόλευκους” αυτή με τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Κυριακή (15/3 – 19:00) στο Ιβανώφειο.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ – ΗΡΑΚΛΗΣ   86-61

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης – Συμεωνίδης – Στρέμπας

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάνκοβιτς 9 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 9, Χρυσικόπουλος 3 (1), Ζήσης 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσάλμερς 3 (5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (3/4 τρίποντα), Ματσιούλις 11 (3/4 τρίποντα), Γκίκας 2, Μαυροειδής, Γιαννόπουλος 6 (2/7 τρίποντα), Σότερ 3.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καντζούρης): Τέπιτς 4 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 11 (5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 12 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντέιβις 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μανωλόπουλος 6 (2), Κακαρούδης 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Γκάβιν 2.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 14/41 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 13/18 βολές, 42 ριμπάουντ (25+17), 20 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΗΡΑΚΛΗΣ: 14/31 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 18/26 βολές, 40 ριμπάουντ (30+10), 13 ασίστ, 20 λάθη, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ.